Materiał Partnera

Charakterystyka idealnego mleka dla baristów

Charakterystyka idealnego mleka dla baristów

Trudno wyobrazić sobie lepsze połączenie niż kawa i mleko – wśród miłośników kawy bardzo duże jest grono osób, które nie wyobrażają sobie jej bez dodatku mleka. Ale nie każde mleko równie dobrze nada się do kawy. Wśród produktów dostępnych w sklepach znajdziemy specjalne odmiany mleka, produkowane specjalnie z myślą o baristach, czyli osobach, które zawodowo zajmują się zaparzaniem kawy.

Charakterystyka mleka dla baristów

Mleko dodawane do kawy, np. latte lub cappuccino przez baristów znacząco różni się od tego, które najczęściej spożywamy w domu. Jest to jedna z przyczyn – oczywiście poza gatunkiem samych ziaren - dla których kawa z kawiarni smakuje zazwyczaj znacznie lepiej, niż z ekspresu. Najważniejszą różnicą między mlekiem dla baristów a zwykłym jest wyższa o około 10% zawartość białka – dla przykładu mleko „Blanco” produkowane przez ROTR Spółdzielnia Mleczarska zawiera 3,8 g białka na 100 ml, czyli o około 0,6 g więcej, niż w zwykłym mleku o tej samej zawartości tłuszczu (3,2%). Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ im więcej białka w mleku, tym lepiej się ono pieni – delikatna mleczna pianka jest niezbędna do przygotowania wielu rodzajów napojów kawowych, w tym wspomnianych już latte oraz cappuccino. Drugą istotną cechą jest fakt, że otwarte mleko dla baristów nie psuje się tak łatwo jak zwykłe – można je przechowywać w temperaturze do nawet 25 stopni Celsjusza. Okres jego przydatności do spożycia wynosi około 6 miesięcy – jest to duże ułatwienie, gdyż kawiarnia może zakupić duże partie mleka bez obawy, że część skwaśnieje.

Latte art

Bardzo charakterystycznym trendem we współczesnej sztuce przygotowania kawy jest latte art, czyli wzory i rysunki – np. kwiatów, liści, serc - na powierzchni napoju. Wykonuje się je poprzez wlewanie zagęszczonego mleka do kawy przy wykorzystaniu odpowiednich ruchów garnkiem lub „rysowanie” w mleku przy pomocy patyczków czy łyżek w celu uzyskania odpowiednich kształtów. Jeśli do tworzenia rysunku wykorzystuje się mleczną pianę, możliwe jest uzyskanie trójwymiarowych form, np. główek zwierząt. Aby móc uzyskać taki artystyczny efekt, mleko wlewane do kawy musi być odpowiednio gęste – właśnie dlatego wykorzystuje się w tym celu specjalne mleko dla baristów.

Oceń artykuł (4)
3.8
Komentarze
Dodaj komentarz