Pielęgnacja krzewów i drzewek – najważniejsze zabiegi w ciągu roku

Pielęgnacja krzewów i drzewek – najważniejsze zabiegi w ciągu roku
Pielęgnowanie ogrodu to nie tylko kwestia chęci wykonywania pewnych czynności pielęgnacyjnych, to przede wszystkim działanie zgodnie z kalendarzem wegetacji roślin. Na szczególną uwagę zasługują wieloletnie drzewa i krzewy, których rozwój jest ściśle uzależniony od pracy ogrodnika. 

Przycinanie drzew i krzewów

Każdy, kto choć przez chwilę zajmował się pracami ogrodowymi, powinien wiedzieć, że rośliny (szczególnie te wieloletnie) wymagają ciągłej pielęgnacji. Główna zasada opiera się tu na zależności: zaangażowanie w opiekę nad drzewami i krzewami zostanie wynagrodzone obfitym wzrostem, pięknymi barwami, a w przypadku roślin owocowych, dużym urodzajem uprawy.

Rozpoczynając zabawę w ogrodnika, trzeba w pierwszej kolejności poznać potrzeby roślin, które zagoszczą w ogrodzie. Każde drzewo i krzew posiada swój własny kalendarz wegetacji. Mówiąc ogólnie, każda tego typu roślina potrzebuje wiosennego lub jesiennego przycinania, które zapewnia pozbycie się tak zwanych dzikich przyrostów. Dodatkowo jest to zabieg formujący roślinę i wzmacniający ją, gdyż usuwane są zazwyczaj pędy chore, uszkodzone, które osłabiają cały układ odpornościowy drzewa czy krzewu. Zaniedbanie potrzeby wycinania pędów może doprowadzić nawet do zniszczenia rośliny. Szczególnie krzewy wymagają regularnego przycinania przyrostów, co gwarantuje ich zagęszczenie i piękne uformowanie. 

Drzewa w dużej mierze wymagają odpowiedniego przerzedzenia pędów. W przypadku drzew owocowych skutkować to będzie intensywnym kwitnieniem, a w efekcie prawdopodobnie dużym urodzajem owoców (źródło: Prat Jean-Yves, Retournard Denis, Cięcie drzew i krzewów ozdobnych. Rok po roku. Gatunek po gatunku, Wydawnictwo Delta WZ, 2014).

Odżywianie i pielęgnowanie drzew i krzewów

Innymi zabiegami koniecznymi są zasilenie w składniki mineralne poprzez dawkowanie nawozów oraz ochrona przed szkodnikami. Dawkowanie nawozów nie może być przypadkowe. Warto pamiętać o zastosowaniu nawozów o odpowiednio dobranym składzie chemicznym, gdyż rośliny tolerują wyselekcjonowane związki chemiczne – tutaj znaczenie ma również ich kwasowość lub zasadowość. Producenci nawozów w łatwy sposób oznaczają specyfiki, by nawet mało doświadczony ogrodnik nie miał wątpliwości, czego potrzebują jego rośliny. 

Czytając etykiety na opakowaniach, prócz zawartości suplementów, poznamy również częstotliwość zasilania roślin. Niemal każde drzewo i roślina posiada swojego biologicznego przeciwnika, którego można zwalczyć między innymi poprzez zastosowanie oprysków ochronnych. Łatwym może okazać się stosowanie substancji uniwersalnych, których skuteczność może być nieco ograniczona. I w tym przypadku należy dokonać rozeznania, jakie szkodniki atakują poszczególne gatunki drzew i krzewów lub zdać się na informacje zawarte na opakowaniach substancji do oprysku ogrodu.

Zimowy stop dla drzew i krzewów

Również w okresie zimowym nie można zapomnieć o swoich ogrodowych podopiecznych. Należy zadbać, by zdrowe części rośliny nie uległy przemarznięciu w czasie, gdy temperatury znacznie spadają poniżej zera stopni. Odpowiednie zabezpieczenie przed mrozem pozwoli nam na coroczną radość z pielęgnacji i wzrostu każdego drzewa i krzewu w naszym ogrodzie.
Opracowanie:
Martyna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze (1)
Dodaj komentarz
Kamila K.
Kamila K.
27.01.2022
Zawsze wydawało mi się to sporym problemem, aby samodzielnie dbać o rośliny w swoim ogrodzie. Przez to drzewa były zaniedbane, a w późniejszych latach zatrudniałam do nich profesjonalistów. Ich usługi są niestety dosyć drogie, dlatego postanowiłam zacząć zajmować się tym samodzielnie. Właśnie dlatego czytam na ten temat artykuły. Nie wiedziałam też jak poradzić sobie z wysokością drzew, ale planuję wynająć podnośniki od firmy GIZO. Wynajem mają na dobrych warunkach, więc na pewno wyniesie mnie t