Artykuł sponsorowany

Na czym polega montaż oczek wodnych?

Na czym polega montaż oczek wodnych?
Budowa oczka wodnego to idealny sposób, by nieco ożywić krajobraz działki. Na rynku znajdziemy szeroką ofertę prefabrykowanych zbiorników z tworzyw sztucznych, który wystarczy umieścić w ziemi i zamaskować, by otrzymać oczko wodne, jednak takie rozwiązanie może nie zaspokoić naszych aspiracji. Innym rozwiązaniem są oczka wykonywane od zera – głównym materiałem do ich budowy będzie specjalna, szczelna folia. Jak wygląda budowa oczka?

Czego potrzebujemy do budowy oczka?

Budowa oczka wodnego na działce będzie wymagać odpowiednich materiałów. Poza folią, którą możemy nabyć od firmy Fol-System, potrzebne będą między innymi zapas żwiru, piasku i otoczaków, specjalne włókniny i dodatkowe akcesoria, jak np. mata z kieszeniami do posadzenia roślin.

Gdzie zbudować oczko?

Fachowcy radzą, aby oczko zlokalizować w miejscu z dala od drzew – spadające liście i igły zanieczyszczają wodę i gniją, sprzyjając rozwojowi glonów – a jednocześnie w miejscu, które w ciągu dnia będzie oświetlone przez maksymalnie około 6 godzin. Kształt oczka i jego rozmiar mogą być dowolny, choć należy pamiętać, że im większy zbiornik, tym trudniejsze i bardziej pracochłonne jest jego wykonanie.

Ile materiałów potrzebujemy do wykonania oczka?

Żeby oczko było szczelnie potrzebujemy odpowiedniej ilości folii. Do jej obliczenia możemy wykonać pomiar planowanego oczka i skorzystać ze wzoru:

Dł. folii = długość oczka * (2 * maks. gł. Oczka) + 15 centymetrów zapasu

Analogicznie postępujemy z obliczaniem szerokości. 15 centymetrów zapasu pozwoli wykonać zakładkę na brzegu, zapobiegającą przeciekom.

Jak wygląda budowa oczka?

Proces wykonywania oczka przebiega w kilku etapach.  Na początek wyznaczamy kształt oczka – w tym celu możemy użyć kołków i sznurka. Następnie przy pomocy piasku usypujemy kolejne linie, wyznaczające strefy o różnej głębokości. Oczko powinno mieć zróżnicowaną głębokość, żeby umożliwić zróżnicowanie flory. Jeśli chcemy w oczku hodować rybki, zbiornik powinien mieć co najmniej 1,5 metra głębokości. Mając rozplanowane wszystko możemy przystąpić do kopania, oczywiście z zachowaniem wyznaczonych przez nas stref głębokości. Zaczynamy od strefy najpłytszej, zewnętrznej, po niej zajmujemy się kolejnymi strefami, stopniowo pogłębiając oczko. Wykopane i odpowiednio uformowane zagłębienie wykładamy folią w taki sposób, by nie była ona naprężona – naprężenie spowoduje, że pod ciężarem kamieni i wody folia pęknie, a oczko stanie się nieszczelnie. Końcowe etapy budowy do wykończenie nabrzeża, ułożenie kamieni na dnie i ewentualne wysadzenie roślin w specjalnych koszach lub matach z kieszeniami.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz