Artykuł sponsorowany

Jak stworzyć ogród zimowy w swoim domu?

Jak stworzyć ogród zimowy w swoim domu?

Od wielu lat ogrody zimowe znajdowały zastosowanie w architekturze pałaców i dworków. Wszystko po to, aby zachwycać gości egzotycznymi roślinami. W chwili obecnej coraz więcej osób decyduje się na budowę takiego ogrodu przy swoim domu. Pozwala to na stworzenie wyjątkowego miejsca, bliskiego przyrodzie, które będzie stanowić piękne dopełnienie każdego salonu lub jadalni.

Pierwszy krok - projekt ogrodu

Plan wybudowania ogrodu zimowego najlepiej rozpocząć na etapie projektowania domu. W pierwszej kolejności należy ustalić jaki ma mieć kształt, w którym miejscu zostanie zbudowany oraz z jakich materiałów będzie wykonany. Konieczne jest również sporządzenie specjalistycznych pomiarów. Warto również zastanowić się nad doborem odpowiednich roślin, które będą się świetnie czuły w stworzonych warunkach. Po stworzeniu projektu przychodzi pora na jego realizację. Wykonanie konstrukcji ogrodu zimowego najlepiej zlecić profesjonalnej firmie, np. F.H.U. ROTOMBUD, która zapewnia fachowy montaż realizowany przez odpowiednio przeszkolonych i doświadczonych pracowników. Dzięki temu unikniemy późniejszych problemów wynikających ze źle stworzonej konstrukcji lub z użycia niewłaściwych materiałów.

Konstrukcja ogrodu zimowego

Konstrukcja ogrodu zimowego musi być zaprojektowana tak, aby wytrzymać obciążenie powodowane przez silny wiatr lub zalegający śnieg. Musi być także szczelna, zwłaszcza w miejscu połączenia ścian ogrodu z domem. Dach ogrodu zimowego musi mieć odpowiednie nachylenie, od 10 do 45 stopni, co zapewni łatwe zsuwanie się śniegu. Do jego budowy warto użyć szkła hartowanego, które w przypadku rozbicia nie pryska na wszystkie strony i jest bezpieczne dla domowników. Profile nośne konstrukcji muszą być tak zamontowane, aby stawiały opór wszelkim zjawiskom atmosferycznym. Należy także pamiętać o skutecznym odprowadzaniu wody przy pomocy specjalnych rynien i rur spustowych. Na szczelność konstrukcji ogrodu zimowego będą miały wpływ również zastosowane uszczelki, które nie pozwolą na przenikanie wody i wiatru. Równie ważny jest trwały, betonowy fundament, który powinien być wykonany w trakcie budowy domu. Jeśli natomiast chcemy zabudować taras, to trzeba sprawdzić czy wytrzyma takie obciążenie.

Jakich materiałów użyć?

Najczęściej spotykanym materiałem do budowy konstrukcji ogrodu zimowego są profile aluminiowe. Zapewniają one trwałość i dużą szczelność. Są również podatne na kształtowanie. Ponieważ aluminium samo w sobie ma znikomą izolacyjność cieplną, firmy zajmujące się tworzeniem konstrukcji ogrodów zimowych, np. ROTOMBUD, używają profili z przegrodą termiczną. Aluminium jest lekkie, łatwe w montażu i konserwacji. Odznacza się także odpornością na korozję, dlatego może być stosowane w ogrodach zimowych, we wnętrzu których występuje duża wilgotność powietrza. Dzięki łatwości lakierowania i stosowania innych powłok profile aluminiowe dostępne są w szerokiej palecie kolorów.

W chwili obecnej ogrody zimowe są nie tylko elementami luksusowych rezydencji, ale także zwykłych domów jednorodzinnych. Mogą stanowić również zabudowę loggii w blokach. Są one nie tylko piękne, ale także praktyczne. Umieszczone w nich rośliny wzbogacą wystrój domu, mają również właściwości zdrowotne. Warto zatem zainwestować we własne zdrowie i stworzyć w swoim domu zieloną oazę spokoju, jaką jest zimowy ogród.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz