Artykuł sponsorowany

Jak działają parasole grzewcze?

Jak działają parasole grzewcze?

Wypoczynek na tarasie czy spotkanie ze znajomymi w ogródku gastronomicznym mogą dostarczać wiele przyjemności. Niestety, ze względów pogodowych, te aktywności są ograniczone do kilku miesięcy w roku. Dzięki parasolom grzewczym można przedłużyć ten okres o kolejne miesiące. Te nowoczesne i bardzo praktyczne urządzenia znacznie podniosą temperaturę otoczenia. Dowiedz się, czym są i jak działają.

Funkcjonalne ogrzewanie i atrakcyjna dekoracja

Ostatnie lata są okresem prawdziwej fascynacji kominkami w ich wielu odmianach. Obok tradycyjnych modeli pojawiły się też te ekologiczne i elektryczne, które mogą być montowane w miejscach pozbawionych komina. Zadaniem kominków jest dostarczanie ciepła i tworzenie nastroju. Na zewnątrz budynków takie funkcje mogą pełnić parasole grzewcze. Czym są takie urządzenia? Ich nazwa nie jest przypadkowa, gdyż budową i wyglądem przypominają niewielki parasol lub lampę ze stożkowym nakryciem. Umieszczone na wysokim słupie z masywną podstawą, roztaczają wokół siebie ciepło, podnosząc temperaturę otoczenia.

Zasięg działania takich urządzeń jest uzależniony od kilku czynników. Jednym z nich jest rodzaj zastosowanego zasilania – może być gazowe lub elektryczne. Najbardziej wydajne parasole, które oferuje firma Activa Grill, mogą ogrzać powietrze w promieniu nawet do 20 m. Znaczna jest też intensywność grzania, którą można regulować. Przy maksymalnej wydajności parasola subiektywnie odczuwana temperatura wynosi nawet 20 stopni. Dodatkowym atutem wybranych modeli jest wyposażenie ich w szklane elementy, przez które jest widoczny płomień. Dzięki temu, poza dostarczaniem ciepła, tworzą one również atmosferę porównywalną z tą, jaka panuje przed kominkiem.

Rodzaje parasoli grzewczych

Parasole grzewcze różnią się nie tylko zewnętrzną budową, ale również źródłem zasilania. W ofercie producentów są modele elektryczne i gazowe – zasilane mieszanką gazów propan-butan z butli umieszczonej w podstawie. Palniki w lampach mogą być zapalane elektryczne za pomocą baterii lub piezoelektrycznie – czyli na zasadzie naprężeń mechanicznych. Innym parametrem urządzeń jest moc, która zależy od wielkości lamp. Zawiera się ona w przedziale od około 4 do około 13 kW. Zróżnicowanie wielkości parasoli pozwala na ich dobranie do miejsca i przestrzeni, jaką mają ogrzewać. Na małej werandzie sprawdzi się urządzenie przeznaczone do ustawienia na stole, za to ogródku gastronomicznym, na dużym tarasie czy przy basenie ogrodowym znajdują zastosowanie lampy o wysokości 2,5 m.

Alternatywą dla urządzeń ogrzewanych gazem są parasole elektryczne, które jednak są znacznie droższe w eksploatacji.

Ogrzewanie i dekoracja w jednym

Prawdziwe piękno parasoli grzewczych kryje się w ich konstrukcjach ze szklanymi rurami, które zapewniają tzw. efekt płomienia. Widoczny w szkle ogień migocze, przyciągając uwagę swoim urokiem. Ogniste wieże są jednocześnie całkowicie bezpieczne, gdyż wykorzystane do ich wykonania materiały są odporne na wysokie temperatury. Dodatkowym zabezpieczeniem konstrukcji jest siatka stalowa. W niektórych modelach montuje się też różne elementy, które wzmacniają ich efekt ozdobny. Również podstawy wyposaża się w lampki LED, których kolory można zmieniać za pomocą przełącznika.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz