Jak wybrać biuro rachunkowe?

Jak wybrać biuro rachunkowe?

Jeśli prowadzimy firmę lub dopiero chcemy ją założyć, zwykle korzystamy z usług biura rachunkowego. Wybór nie jest łatwy, bo na rynku mamy ogromną konkurencję. Czym więc kierować się w wyborze solidnej firmy, która dobrze poprowadzi księgi rachunkowe? Czy najważniejsze jest doświadczenie firmy? Czy lepiej zdecydować się na usługi mniejszego czy większego biura? Sprawdź, na co zwracać uwagę.

Strony www Strony www

Certyfikaty i szkolenia

Zgodnie z ustawą z dnia 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów (Dz. U. poz. 768) nie zostają już wydawane certyfikaty księgowe Ministra Finansów. Wcześniej, by świadczyć usługi rachunkowe, wymagane było posiadanie takiego certyfikatu. Obecnie każda osoba, która ma pełną zdolność do czynności prawnych oraz ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej i jest niekarana, może otworzyć biuro rachunkowe. Warto więc przed wyborem konkretnego księgowego sprawdzić jego kompetencje, certyfikaty czy odbyte szkolenia. Udział w kursach świadczy o tym, że pracownicy stawiają na rozwój zawodowy i są na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami.  Dodatkowym atutem jest to, że firma prowadzi współpracę z osobami, które zdobyły licencje doradców podatkowych.

Ubezpieczenie

Biura, które oferują prowadzenie ksiąg rachunkowych, są zobowiązane przepisami prawa do zawarcia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenie obejmuje odpowiedzialność cywilną za wyrządzone szkody. Należy pamiętać, że ubezpieczone biuro jest bardziej wiarygodne dla klienta, dlatego dodatkowo warto przed podpisaniem umowy zapytać o zakres i wartość ubezpieczenia.

Zakres oferty i usługi dodatkowe

Mniejsze biura oferują zazwyczaj węższy zakres usług, jednak z drugiej strony możemy liczyć na indywidualne podejście ze strony księgowych, którzy zajmą się naszymi finansami, np. nawet poza godzinami pracy biura. Większe biura zatrudniają specjalistów, ale obsługują wielu klientów, więc nie są w stanie skupić się na jednej sprawie. Przed wyborem biura warto sprawdzić, czy poza standardowymi usługami takimi jak usługi księgowe, obsługa kadrowo-płacowa czy doradztwo biznesowe oferują usługi dodatkowe, które wpływają na komfort obsługi. Należą do nich np. odbiór dokumentów od klienta czy obsługa dokumentów online. Warto zapytać, czy biuro reprezentuje klienta w sądach i urzędach, czy przygotowuje dokumenty w obcych językach lub, czy obsługuje także firmy międzynarodowe.

Cena oferowanych usług

Wiele osób wybierając księgowego, w pierwszej kolejności bierze pod uwagę cenę usług. Oczywiście nie warto przepłacać, jednak najważniejsze powinno być bezpieczeństwo naszych finansów. Źle prowadzone usługi księgowe mogą nas w przyszłości wiele kosztować, więc na pewno nie oszczędzimy, a przy okazji stracimy sporo wysiłku, w tym przede wszystkim dobrą pozycję naszej firmy na rynku. Decydując się na tańsze usługi, pamiętajmy, dlaczego koszty są zredukowane. Tańsze biuro oferuje zwykle mniejszy zakres usług, a osoby zatrudnione mogą być obciążone pracą, co wiąże się niedotrzymaniem terminów. W ramach oszczędności w takim biurze mogą być zatrudnieni stażyści, którzy nie zdobyli jeszcze doświadczenia. Poza tym warto sprawdzić, czy usługi dodatkowe są wliczone w cenę, czy trzeba jeszcze dopłacać.

Doświadczenie i opinie klientów

Przed wyborem konkretnego biura dobrym pomysłem jest zapytanie o opinię znajomych. Firma polecona przez bliską osobę od razu wydaje nam się godna zaufania. Jednak jeśli nadal mamy wątpliwości, warto przejrzeć opinie w internecie, a także wziąć pod uwagę kilka biur i porównać ich ofertę. Możemy skorzystać z różnych rankingów, np. Rankingu biur rachunkowych aleRanking, w którym zestawione są polecane biura. Pod uwagę brane są m.in. doświadczenie, certyfikaty, zakres usług czy oceny klientów. Zaletą skorzystania z rankingu jest możliwość zawężenia wyników do województwa lub nawet miasta, więc możemy znaleźć solidne biuro blisko swojego miejsca zamieszkania.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze (2)
Dodaj komentarz
max m.
max m.
18.12.2017
Wszystkie podpunkty bardzo ważne i właśnie wedle nich się sam wzorowałem jeszcze kilka lat temu, kiedy wybierałem swoje biuro rachunkowe (pozdrawiam biuro gama). Od siebie mogę jeszcze dodać, że warto sprawdzić bazę klientów, a także doświadczenie rynkowe lub zapytać o jakąś ciekawostkę dot. naszej działalności.
Pawel Z.
Pawel Z.
08.02.2019
My w firmie korzystamy z usług biura KORF z Wrocławia, dzięki czemu wszelkie sprawy podatkowe/księgowe są zawsze dopilnowane.

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży