Jak odliczyć ulgę rehabilitacyjną?

Jak odliczyć ulgę rehabilitacyjną?

Jeśli jesteś osobą niepełnosprawną lub masz na utrzymaniu niepełnosprawne dziecko, możesz skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Ulga rehabilitacyjna – dla kogo?

Osoba niepełnosprawna musi posiadać orzeczenie o niepełnosprawności lub decyzję o przyznaniu renty z powodu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy. Osoba z I grupą inwalidzką jest całkowicie niezdolna do pracy oraz samodzielnego funkcjonowania, natomiast II grupa inwalidzka przysługuje osobie całkowicie niezdolnej do pracy lub o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Osoba niepełnosprawna może być również na utrzymaniu innych, np. współmałżonka czy rodzica, a jej dochody nie mogą przekraczać 9120 zł. Ulga rehabilitacyjna na dziecko przysługuje rodzicom niezależnie, czy wychowują własne dzieci czy adoptowane.

Wydatki na cele rehabilitacyjne

Zgodnie z art. 26 ust. 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wydatki dzielą się na nielimitowane oraz limitowane. Wydatki nielimitowane obejmują wydatki na m.in.: adaptację mieszkania na potrzeby osób z niepełnosprawnością, przystosowanie samochodu, zakup i naprawę sprzętu, pobyt na turnusie rehabilitacyjnym, opiekę pielęgnacyjną, opłacenie tłumacza języka migowego oraz odpłatny przejazd na zabiegi rehabilitacyjne karetką lub transportem publicznym.

Wydatki limitowane obejmują z kolei koszty opłacenia przewodników osób niewidomych, utrzymania psa asystującego oraz zakupu leków. Do wydatków nielimitowanych należy również ulga rehabilitacyjna na samochód wykorzystywany do przewozu na zabiegi rehabilitacyjne, przy czym należy pamiętać, że maksymalna kwota odliczenia wynosi 2280 zł. Dotyczy to wydatków na paliwo, wymianę opon czy naprawę samochodu. Trzeba zaznaczyć, że odliczeniu nie podlegają wydatki, które zostały sfinansowane ze środków funduszy rehabilitacyjnych.

Ulga rehabilitacyjna – dokumenty

By potwierdzić wydatki, należy przedstawić wymagane dokumenty, np. faktury, rachunki czy potwierdzenia przelewu. Warto pamiętać, że na wydatki nielimitowane, takie jak opłacenie przewodnika, psa asystującego oraz używanie samochodu nie jest wymagane przekazanie dokumentów, które potwierdzą poniesione wydatki, jednak w razie kontroli musisz być w stanie przedstawić niezbędne dowody, np. certyfikat psa asystującego czy wskazać osobę pełniącą funkcję przewodnika. Pamiętaj, że jeśli skorzystałeś z ulgi, ale nie posiadasz niezbędnych dowodów, powinieneś niezwłocznie złożyć korektę zeznania podatkowego.

Jak odliczyć ulgę rehabilitacyjną?

Ulgę rehabilitacyjną możesz odliczyć od dochodu podlegającego opodatkowaniu na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej lub od przychodu, który podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W tym celu należy wybrać odpowiednie zeznanie podatkowe PIT-36, PIT-37 lub PIT-28 oraz dołączyć informację o odliczeniach, czyli PIT/O.

Źródło: Broszura MF – Ulga rehabilitacyjna

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz