Artykuł sponsorowany

W jaki sposób można zostać biegłym rewidentem?

W jaki sposób można zostać biegłym rewidentem?

Biegli rewidenci to niezależni eksperci powołani w celu weryfikacji sprawozdań finansowych, przeprowadzania audytów oraz formułowania porad z zakresu rachunkowości. Z ich usług korzystają nie tylko podmioty zobligowane do tego przez ustawodawcę, ale także wszystkie przedsiębiorstwa chcące zachować spójność i bezbłędność dokumentów finansowych. Jakie są wymagania, by zostać biegłym rewidentem i jak uzyskuje on swoje uprawnienia?

Lata nauki i praktyk

Większość przedsiębiorców postrzega biegłych rewidentów – zrzeszonych np. w ramach Agencji Biegłych Rewidentów Tax - 2 Sp. z o.o. – wyłącznie jako audytorów, którzy odwiedzają ich firmę w celu przeprowadzenia obowiązkowego badania sprawozdania finansowego. Powoli świadomość ich rzeczywistych kompetencji się zwiększa, podobnie jak ilość firm, która ściśle współpracuje z audytorami nie tylko w kwestii weryfikacji dokumentów finansowych, ale także ustalenia strategii podatkowej czy sprawdzenia procedur wewnętrznych. Ma to ogromne znaczenie dla zwiększenia konkurencyjności każdego podmiotu – biegły rewident jest bowiem fachowcem z ogromnym doświadczeniem. Swoją wiedzę zbiera latami. Każdy kandydat na biegłego rewidenta przechodzi trudną i bardzo długą drogę edukacji. Od momentu wkroczenia na tę ścieżkę, do chwili uzyskania uprawnień mija zazwyczaj minimum pięć lat. Kandydat musi odbyć przynajmniej roczną praktykę w branży rachunkowej, potwierdzoną przez Komisję Egzaminacyjną. Staje także przed koniecznością zdania z pozytywnym wynikiem aż dziesięciu egzaminów obejmujących różne obszary wiedzy. Konieczne jest także odbycie przynajmniej dwuletniej aplikacji pod kierunkiem osoby, która już uzyskała uprawnienia biegłego rewidenta. Ta aplikacja także musi zostać potwierdzona przez Komisję Egzaminacyjną. Do wszystkich tych czynności może przystąpić tylko osoba, która ukończyła studia w Polsce lub uznawane w Polsce za równorzędne. Musi oczywiście władać językiem polskim w mowie i piśmie.

Wymagania dla kandydatów na biegłych rewidentów

Kandydat na biegłego rewidenta, oprócz spełnienia powyższych wymagań, musi być także osobą, która ma pełną zdolność do czynności prawnych, ma nieposzlakowaną opinię, nie była nigdy skazana i złożyła ślubowanie. Zakres wiedzy, którą musi się popisać kandydat na biegłego rewidenta, jest bardzo szeroki. Dotyczy między innymi standardów rewizji finansowej, zarządzania ryzykiem, prawa bankowego, cywilnego, podatkowego i pracy, międzynarodowych standardów sprawozdawczości finansowej, matematyki i statystyki oraz mikroekonomii i makroekonomii.

Oceń artykuł (1)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz