Artykuł sponsorowany

Zamawiasz projekt domu jednorodzinnego? Dowiedz się, co zawiera

Zamawiasz projekt domu jednorodzinnego? Dowiedz się, co zawiera

Młode małżeństwa, które mają już ustabilizowaną sytuację zawodową i stałe dochody, coraz częściej decydują się na budowę własnego domu. Planując inwestycję tworzą ogólny zarys budynku, który będzie im służył przez wiele lat. Realizacja planów wymaga skorzystania z usług profesjonalnego architekta.

Projekt podstawą budowy własnego domu

Budowanie domu nie może odbywać się na zasadzie przypadkowości czy pobieżnych rysunków, bowiem taki obiekt musi spełnić wiele warunków, aby był trwały, bezpieczny i zgodny z wymogami budowlanymi. Wstępne pomysły, jakie rodzą się w głowach przyszłych właścicieli, muszą przejść weryfikację pod okiem specjalisty, a następnie zostają przeniesione na papier lub do komputera w formie szczegółowego projektu. Do jego przygotowania potrzebna jest nie tylko wiedza o materiałach budowlanych i stosowanych technologiach, ale i umiejętność dokonywania różnych wyliczeń, gwarantujących, że dana grubość ściany będzie wystarczająca do utrzymania konstrukcji, a wybrana głębokość fundamentów sprawdzi się w konkretnych warunkach terenowych. Zaakceptowany projekt stanowi podstawę dla bezpośrednich wykonawców, czyli ekipy budowlanej, która wiernie odtwarza go na placu budowy. To architekt ponosi odpowiedzialność za poprawność konstrukcji i jej bezpieczeństwo.

Co zawiera typowy projekt domu?

Słysząc o projekcie domu zapewne większość osób wyobraża sobie pojedynczą kartę z rysunkiem technicznym, na którym przedstawiono szczegółowo zarys wszystkich elementów budynku. W rzeczywistości kompletny projekt jest o wiele bardziej rozbudowany. Powinien on zawierać komplet rysunków przedstawiających rzuty wszystkich poziomów domu, fundamentów piwnic oraz dachu. Jeśli planowany jest dach spadzisty wymagany jest też rzut więźby dachowej. Kolejne rysunki powinny przedstawiać strategiczne przekroje oraz wszystkie elewacje domu, a także konstrukcje i instalacje zewnętrzne. Zalecana skala rysunku to 1:100. Komplet szkiców musi być uzupełniony częścią opisową, w której projektant zamieszcza informacje na temat użytych materiałów, istotnych rozwiązań instalacyjnych, współczynników izolacyjności termicznej, konstrukcji i posadowienia domu w odniesieniu do ekspertyzy geologicznej. Architekt zamieszcza w projekcie charakterystykę energetyczną budynku wraz z wyliczeniami zapotrzebowania na ogrzewanie, a także informację o warunkach bezpieczeństwa i ochrony zdrowia na budowie.

Dodatkowy projekt otoczenia

Wymagania projektu architektonicznego budynku nie ograniczają się tylko do samej jego konstrukcji, ale konieczne jest też sporządzenie planu zagospodarowania terenu. Wykonany rysunek przyjmuje taką skalę, w jakiej prowadzona jest mapa zasadnicza terenu znajdująca się w lokalnym urzędzie. Zazwyczaj jest to skala 1:500. W takim projekcie uwzględnia się między innymi położenie domu na działce, odległość budynku od granic, układ ścieżek, dojazdów, parkingu dla samochodu, a także terenów przeznaczonych do sadzenia i siania roślin. Plan zagospodarowania obejmuje również przyłącza wodne, energetyczne, gazowe, kanalizację lub studnię i szambo. Specjaliści z firmy WieM. Biuro projektowo-inwestycyjne. Miszk W. zajmujący się projektowaniem domów jednorodzinnych oraz innych instalacji i obiektów przygotowują takie zgodne z wymaganiami projekty na zamówienie, uwzględniając oczekiwania klientów co do powierzchni budynku, liczby pomieszczeń i innych udogodnień. Projekty przedkładane są do akceptacji w odpowiednim urzędzie.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz