Artykuł sponsorowany

Projektowanie konstrukcyjne z przedsiębiorstwem Dortech

Projektowanie konstrukcyjne z przedsiębiorstwem Dortech
Projektowanie jest czymś więcej niż tylko rozrysowaniem układu pomieszczeń danego obiektu. To obliczenia, które mają na celu sprawdzenie aspektów technicznych konkretnego budynku. Jest to bardzo ważny etap dla inżynierów budownictwa pracujących w Przedsiębiorstwie obsługi i doradztwa technicznego Wojciecha Lewandowskiego Dortech z Konina. Dlaczego i czym jest projektowanie konstrukcyjne?

Co to jest projektowanie konstrukcyjne?

Projektowanie konstrukcyjne odnosi się do technicznych aspektów danego obiektu architektonicznego. Integralnym elementem każdego projektu jest zbiór dokumentacji związany z konstrukcją obiektu. Projekt architektoniczny musi być poparty studium, które pokazuje prawidłowy sposób łączenia różnych elementów budynku zgodnie z zasadami fizyki i ekonomii. W zależności od przeznaczenia obiektu i preferencji inwestora dobierany jest rodzaj (stal, żelbet, drewno) i układ konstrukcyjny (podłużny, poprzeczny, hala) oraz technologia jego realizacji (tradycyjna, prefabrykowana). Aby poprawnie wykonać projekt konstrukcyjny, niezbędna jest duża wiedza techniczna i dokładność, które posiadają fachowcy z Przedsiębiorstwa obsługi i doradztwa technicznego Wojciecha Lewandowskiego, Dortech z Konina.

Etapy projektowania konstrukcyjnego

Podstawą do określenia wymiarów konkretnych elementów w budynku, takich jak fundamenty, ściany nośne, słupy, stropy, sklepienia czy wiązary dachowe oraz elementów drugorzędnych, takich jak schody, ścianki działowe, stropy, dachy, są odpowiednie obliczenia konstrukcyjne w formie rysunków. Podczas projektowania podstawowych konstrukcji żelbetowe, stalowych lub drewnianych, można wyróżnić kilka podstawowych etapów tworzenia projektu. Pierwszym jest zestawienie i odbiór obciążeń. Polega na określeniu ich wartości i zakresów pracy, współczynników obciążenia, właściwości, możliwych interakcji. Kolejnym etapem projektowania konstrukcyjnego jest zastosowanie statycznego modelu uwzględniającego takie parametry jak: warunki podparcia i połączenia poszczególnych elementów, obliczone długości elementów oraz ewentualną sztywność podpór sprężystych.

Trzeci etap występujący podczas projektowania konstrukcyjnego w Przedsiębiorstwie obsługi i doradztwa technicznego Wojciecha Lewandowskiego Dortech z Konina polega na obliczeniach statycznych wykonywanych na podstawie przyjętego schematu statycznego w celu uzyskania pełnej informacji o wartościach i zakresach sił wewnętrznych mogących wystąpić w elementach projektowych. Potem następuje sprawdzenie pozostałych warunków: stateczność, nośność, ograniczenia użytkowe Ostatnim etapem projektowania konstrukcyjnego jest wykonanie rysunków obliczeniowych z uwzględnieniem wszystkich warunków konstrukcyjnych przewidzianych dla danego rodzaju elementów stalowych, żelbetowych lub drewnianych.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz