Przydomowa dobudówka – od czego zacząć?

Przydomowa dobudówka – od czego zacząć?

Niekiedy właściciele domów jednorodzinnych chcą rozbudować swoją nieruchomość o dodatkowe pomieszczenia, stawiając większą lub mniejszą dobudówkę. Jednak nawet gdy jej powierzchnia nie jest duża, powinni najpierw skorzystać z usług projektanta, posiadającego odpowiednie uprawnienia.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Prawo budowlane

W czerwcu 2015 roku zmieniło się prawo budowlane, które wprowadziło liczne uproszczenia dla inwestorów. W wielu przypadkach nie jest już potrzebna administracyjna decyzja o pozwoleniu na budowę, wystarczy skorzystać z uproszczonej procedury: zgłoszenia z projektem. Jeśli starosta nie wyrazi sprzeciwu wobec tego projektu w ciągu 30 dni od złożenia wniosku można rozpocząć budowę (źródło: Miesięcznik Murator). Nie oznacza to jednak, że można stawiać przybudówki bez żadnych projektów i w sposób zupełnie dowolny.

Przybudówka od projektanta

Zanim w ogóle zacznie się stawiać przybudówkę, należy skontaktować się z uprawnionym projektantem, który wykona projekt zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami. Taki projekt musi uwzględniać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jednak nie wszystkie gminy dysponują tego typu planem. W takim przypadku architekt wykonuje projekt zgodnie z decyzją o lokalnych warunkach zabudowy. Oprócz tego projekt oczywiście uwzględni również potrzeby i wymagania samego inwestora. Na tym etapie też warto się zastanowić czy projekt zakłada przystosowanie konstrukcji do użytkowania całorocznego, czy wymagana będzie dodatkowa ingerencja jak izolacja ścian, ocieplenie czy inne modyfikacje.

Warto wiedzieć, że nawet kupując gotowy, uniwersalny projekt, należy także skorzystać z usług projektanta, który ten projekt dostosuje do lokalnych warunków.

Co zawiera projekt budowlany?

Projekt budowlany składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to projekt zagospodarowania terenu, który jest mapą z naniesioną lokalizacją budynku, a także z jego obrysem. Projektant umieszcza tam również wymiary, pozwalające wytyczyć położenie przyszłego budynku na terenie danej posesji. Warto pamiętać, że taki plan uwzględnia również rosnące na działce drzewa oraz krzewy, nawet te, które planowane są do wycięcia. Obok rysunku projekt zagospodarowania terenu obejmuje również część opisową, która precyzuje wszystkie elementy, jakie znalazły się na załączonej mapie. 

Druga część dokumentacji to projekt budowlany wielobranżowy, który także składa się z rysunków oraz z części opisowej. Tutaj projektant umieszcza informacje dotyczące przeznaczenia budynku, zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych, jak również informacje na temat materiałów budowlanych, jakie zostaną wykorzystane. Określa także kategorie geotechniczne gruntu. Część rysunkowa zawiera elewacje budynku i jego widok ze wszystkich stron.

Posiadając tak przygotowany projekt budowlany, można zgłosić go do właściwego urzędu, a potem, przy braku sprzeciwu, rozpocząć inwestycję.

Opracowanie:
Martyna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (4)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz