Projekt architektoniczny: kiedy warto skorzystać z pomocy profesjonalisty?

Projekt architektoniczny: kiedy warto skorzystać z pomocy profesjonalisty?
Na zawarte w tytule pytanie odpowiedź jest tylko jedna - zawsze. Projekt architektoniczny jest m.in. elementem dokumentacji potrzebnej do uzyskania pozwolenia na budowę. Sporządzony poprawnie gwarantuje także przyspieszenie rozpoczęcia prac budowlanych i ich prawidłowy przebieg.

Co to właściwie jest?

Projekt architektoniczny jest zestawieniem podstawowych danych technicznych obiektu, popartym rysunkami technicznymi. Składa się na niego kilka elementów. W dużym skrócie są to:
  • opis techniczny budynku z wyszczególnieniem wykorzystanych technologii i najważniejszych materiałów,
  • rysunki techniczne elewacji,
  • rzuty poziome dla każdej z kondygnacji, zawierające m.in. ciągi komunikacyjne budynku, rozplanowanie elementów sanitarnych, obejmujące w swoim zakresie całość obiektu od fundamentów po dach,
  • rzuty pionowe zawierające układ stolarki okienno-drzwiowej.

Dom budujemy zwykle na całe życie

Dlatego tak ważnym jest, aby efekt był w pełni satysfakcjonujący dla inwestora. Bez znaczenia jest, czy zdecydujemy się na budowę domu z projektu typowego, czy zostanie on wykonany na nasze zamówienie - najważniejszą kwestią jest funkcjonalność całego obiektu i wszystkich pomieszczeń. Architekt uwzględnia w swoim projekcie wiele czynników, które prawdopodobnie nie przyszłyby nam nawet na myśl. Niejednokrotnie powodzenie całego przedsięwzięcia uwarunkowane jest technicznie od planów zagospodarowania przestrzennego czy warunków geologicznych.

Wybór odpowiedniego architekta i rozpoczęcie współpracy

Sporządzaniem projektów architektonicznych zajmuje się niemal każde biuro projektowe. Przed podpisaniem umowy warto spotkać się z architektem, przedstawić swoje wizje na temat wymarzonego domu, wysłuchać jego propozycji. Należy poprosić o pokazanie nie tylko wizualizacji, ale i zdjęć z wcześniej wykonanych projektów. Dobry architekt to taki, który wsłucha się w potrzeby klienta i stworzy projekt spełniający jego oczekiwania, ale będzie umiał realnie ocenić, czy daną rzecz da się wykonać. 

Czasem zdarza się, że projektant narzuca klientowi swoje sugestie, co daje efekt daleko odbiegający od wizji inwestora. Niejednokrotnie na podstawie samej rozmowy wstępnej jesteśmy w stanie określić, czy dany architekt jest osobą odpowiednią i czy chcemy właśnie jej zlecić projekt naszego domu. Wszelkie ustalenia regulowane są przez umowę o wykonanie projektu architektonicznego.
Opracowanie:
Martyna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (3)
4.3
Komentarze
Dodaj komentarz