Artykuł sponsorowany

Najważniejsze zadania geodety – kiedy trzeba go zatrudnić? Poradnik

Najważniejsze zadania geodety – kiedy trzeba go zatrudnić? Poradnik

Lista prac, które można – a nawet trzeba! – zlecić geodecie jest bardzo długa. Geodety nie może zabraknąć podczas budowy domu czy realizacji jakiejkolwiek innej inwestycji budowlanej. Jest też potrzebny zawsze wtedy, kiedy chcemy w jakiś sposób podzielić należącą do nas działkę albo upewnić się co do przebiegu jej granic. W jakich innych sytuacjach pomoc geodety będzie nam niezbędna?

Pomiary terenu

Jednym z najważniejszych zadań geodety jest dokonywanie wszelkich potrzebnych pomiarów oraz nanoszenie zdobytych w ten sposób danych na mapy. Jest bardzo wiele rodzajów pomiarów geodezyjnych. Geodeta w ramach zlecenia przeprowadza je na przykład przed rozpoczęciem budowy domu.

  • Pomiary sytuacyjno-wysokościowe – ich inna nazwa to tachometria. Ten typ pomiarów służy do wyznaczania położenia punktów szczegółowych oraz do oznaczania wysokości mierzonych obiektów.
  • Pomiary wysokościowe (niwelacje) – do wykonania tego pomiaru potrzebne są dwie osoby. Jedna osoba ustawia łatę niwelacyjną w określonych miejscach, druga odczytuje wynik pomiaru. Pomiar służy wyznaczaniu różnic wysokości między różnymi wybranymi punktami terenu.

Wyniki tych pomiarów geodeta spisuje w dzienniku tachimetrycznym. Pomiary służą także do wykonania szkicu terenu. Pomiary to pierwszy krok do stworzenia map sytuacyjno-wysokościowych. Mapy tego typu są niezbędne do realizacji inwestycji budowlanych, bo wskazują sposób realizacji projektu. Wszelkie pomiary i mapy wykonają dla nas pracownicy firmy Geodezja i nieruchomości. Jarosław Kubiak, Agnieszka Kubiak s.c.

Podział gruntu

Zanim przystąpimy do planowania budowy domu, często potrzebny jest podział działki – na przykład w sytuacji, w której dzieci dziedziczą ziemię po rodzicach. Umowny podział nie ma tutaj racji bytu – do podziału gruntu należy zatrudnić geodetę. Proces podziału gruntu przebiega w kilku etapach. Najpierw należy stworzyć wstępny plan podziału nieruchomości – trzeba w nim uwzględnić między innymi propozycje dostępu do drogi publicznej dla wyznaczonych działek. Kiedy wstępny plan jest gotowy, musimy zgłosić się do urzędu gminy z wnioskiem o zaopiniowanie naszego planu. Kiedy otrzymamy pozytywną opinię, geodeta może przejść do pracy nad projektem podziału nieruchomości – bardzo istotne, by zajął się tym geodeta z odpowiednimi uprawnieniami. Geodeta wytycza granice wydzielonych działek, wskazuje punkty graniczne i oznacza je na mapie. Kolejny krok to zgłoszenie wniosku o podział nieruchomości do burmistrza lub prezydenta miasta. Kiedy otrzymamy już decyzję zatwierdzającą podział, powinniśmy jeszcze upewnić się, czy została ona wpisana do księgi wieczystej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz