Artykuł sponsorowany

Jak często i dlaczego powinno się wykonywać przeglądy kominiarskie?

Jak często i dlaczego powinno się wykonywać przeglądy kominiarskie?

Kominiarz w obecnych czasach, częściej kojarzy się z pospiesznym szukaniem guzika i kalendarzem, niż z faktycznym przeglądem kominiarskim. Przegląd ten jest jednak narzucaną przez prawo koniecznością, a dodatkowo wpływa na nasze bezpieczeństwo.


Sprawą pierwszorzędną jest drożny komin. Mieszkańcy domów jednorodzinnych często zaniedbują tę istotną kwestię, co może doprowadzić do wybuchu pieca ogrzewania centralnego. Kominiarz ma za zadanie sprawdzić stan przewodu kominowego przynajmniej raz do roku i w razie potrzeby oczyścić go odpowiednim sprzętem (np. szczotką drucianą). Dobry kominiarz stosuje sprawdzone techniki, aby wykonać zadanie precyzyjnie: Zakład Usług Kominiarskich Janusz Mitas stosuje kamerę kominową, która dociera do trudno dostępnych zakamarków, by później na podstawie zdjęć i nagrań, możliwie było zdiagnozowanie stanu przewodu. Kontrolne oględziny obejmują również sprawdzenie przewodów wentylacyjnych, dymowych oraz spalinowych.


Nasi kominiarze nie bez powodu wręczają nam kalendarzyki. Mają one ułatwić nam zapamiętywanie określonych wizyt, mających na celu kontrole odpowiedniego przewodu. I tak raz do roku należy zlecić przegląd przewodów wentylacyjnych, dwa razy do roku przewodów spalinowych i cztery razy do roku przewodów dymowych. Te ostatnie muszą odbywać się ze względu na ryzyko pożaru, wywołanego zapaleniem gromadzącej się w przewodzie sadzy. W jej usunięciu z podstawy komina pomagają drzwiczki rewizyjne. Są one podstawowym elementem wyposażenia, a w przypadku ich braku, kominiarz ma obowiązek zwrócić na to uwagę gospodarzy.


Odpowiednio pracujące przewody, zaowocują prawidłową wymianą powietrza w naszym domu. Podczas spalania wytwarzają się niebezpieczne, bezbarwne i bezwonne substancje, których wdychanie może nieść katastrofalne skutki. Dlatego ważne jest aby przewód kominowy był szczelny.


Nie wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę, ale w otworach wentylacyjnych ptaki, najczęściej kawki, wiją sobie gniazda. Nawet jeśli jesteśmy miłośnikami pierzastych stworzeń, będziemy zmuszeni do ich wyproszenia, co w niektórych przypadkach wymaga wywiercenia otworu pomocniczego.


Niedopilnowanie terminowych przeglądów kominiarskich, może wywoływać tragiczne skutki i doprowadzić do pożaru. Właściciele domu będą się zapewne starali o odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia. Ubezpieczyciel ma jednak prawo do wymagania protokołu, potwierdzającego dokonywania przeglądów kominiarskich - dlatego warto przechowywać podpisaną przez kominiarza dokumentację. W przeciwnym wypadku ubezpieczyciel może stwierdzić, że do pożaru doszło na własne życzenie mieszkańców.


Kominy budynków stojących w wietrznej okolicy, w pobliżu wysokich drzew lub sąsiadujących z wysokimi budynkami, wymagają założenia nakładki kominowej. Należy w tym przypadku korzystać z usług doświadczonych firm jak np. Zakład Kominiarski Janusza Mitasa, który od ponad dwudziestu lat prowadzi swoją działalność.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz