Artykuł sponsorowany

Obowiązkowa kontrola przewodów kominowych

Obowiązkowa kontrola przewodów kominowych

Kontrola przewodów kominowych stanowi obowiązek właścicieli mieszkań w bloku, jak również domów jednorodzinnych. Kontrola przewodów powinna odbywać się przynajmniej raz w roku. Nieprzestrzeganie tego obowiązku jest zagrożone mandatem, którego wysokość może wynieść nawet 500 zł. Oprócz tego brak przeglądu daje podstawę do odcięcia dostaw gazu do budynku. Warto zatem poznać bliżej specyfikę i przebieg kontroli kominiarskiej.

Kto może przeprowadzić kontrolę przewodów kominowych?

Kontrolę przewodów kominowych może przeprowadzić wyłącznie wykwalifikowany kominiarz. Bardzo łatwo rozpoznać go po charakterystycznym, czarnym stroju. Przede wszystkim powinien jednak posiadać stosowny identyfikator, na którym jest umieszczone jego imię, nazwisko oraz numer. Spisując numer, jesteśmy w stanie zweryfikować danego kominiarza w rejestrze mistrzów kominiarskich, który jest prowadzony przez Korporację Kominiarzy Polskich Stowarzyszenia Zawodowego. Jeżeli kominiarz nie jest członkiem tego stowarzyszenia, to powinien przedstawić odpowiednie zaświadczenie, które potwierdza zdanie egzaminu na czeladnika lub mistrza kominiarskiego. Kontrolę przewodów kominowych może wykonać zarówno mistrz, jak i czeladnik. Protokół sporządzany po zakończeniu kontroli powinien być jednak podpisany przez mistrza.

Kto podlega obowiązkowi kontroli przewodów kominowych?

Kontrola przewodów kominowych jest wykonywana na podstawie dwóch aktów prawnych. Są to:

  • Ustawa – Prawo budowlane
  • Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 21 kwietnia 2006 roku

Wspomniane wyżej dokumenty nakładają obowiązek przeprowadzenia kontroli przewodów kominowych na:

  • Zarządców nieruchomości
  • Właścicieli nieruchomości
  • Zarządców wspólnot mieszkaniowych
  • Spółdzielnie mieszkaniowe

Ich obowiązkiem jest zapewnienie odpowiedniego stanu technicznego przewodów kominowych w danym budynku. Oprócz tego muszą oni zadbać o regularną kontrolę przewodów kominowych oraz instalacji gazowych.

Zazwyczaj zarządcy wyznaczają dwa terminy w ciągu roku, w jakich kominiarze przeprowadzają kontrolę w poszczególnych lokalach. Koszt pracy kominiarza jest pokrywany ze środków wspólnoty lub spółdzielni. Lokatorzy, którym nie odpowiadają wskazane terminy, muszą ustalić datę przeglądu indywidualnie i opłacić ją we własnym zakresie. Wszelkie nieprawidłowości, jakie zostaną stwierdzone podczas kontroli, muszą zostać usunięte przez właściciela budynku lub jego lokatora.

Jaka jest odpowiedzialność finansowa za brak przeglądu?

Jeżeli lokator lub zarządca budynku odmówi wpuszczenia kominiarza celem przeprowadzenia kontroli, to musi się liczyć z możliwością otrzymania mandatu w wysokości 500 zł. Karę nakłada powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Ponadto za uchylanie się od kontroli kominiarskiej grozi odcięcie danego budynku lub lokalu od dostaw gazu.

Nieprzestrzeganie zasad przeprowadzania kontroli kominiarskiej może mieć także poważne konsekwencje w przypadku ewentualnego pożaru. W takiej sytuacji ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania. Jednak największe niebezpieczeństwo, związane z brakiem kontroli kominiarskiej, to ryzyko wadliwego działania urządzeń gazowych, które może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim mieszkańcom domu lub bloku, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy wykonującej przeglądy kominiarskie. Zakład Usług Kominiarskich Jan Szczepaniak ma stosowne uprawnienia w zakresie prowadzenia kontroli przewodów kominiarskich.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz