Artykuł sponsorowany

Charakterystyka wkładów kominkowych powietrznych - suchych.

Charakterystyka wkładów kominkowych powietrznych - suchych.

Obecność kominka sprawia, że dom czy mieszkanie staje się cieplejsze – dosłownie i w przenośni, każdy bowiem lubi od czasu do czasu zrelaksować się przy ogniu w towarzystwie bliskich osób. Zanim będziemy mogli cieszyć się tą przyjemnością, należy zdecydować, jaki kominek jest nam potrzebny – w tym celu warto poznać rynek. W tym artykule poznamy charakterystykę oraz zalety i wady kominków z wkładem powietrznym.

Czym jest wkład kominkowy?

Wkładem kominkowym nazywamy metalową – zwykle żeliwną lub stalową – zamykaną komorę z paleniskiem i dopływem powietrza, która podłączania jest do wylotu spalin. Wkład stanowi centralny element współczesnych kominków – jego murowana obudowa to w głównej konstrukcja o znaczeniu estetycznym, nie grzewczym.

Wkłady kominkowe powietrzne

Wkłady powietrzne nazywane są również suchymi. Ich mechanizm działania jest bardzo prosty. Po rozpaleniu ognia wkład dostarcza ciepło do pomieszczenia przez frontowe drzwiczki, a także poprzez ogrzanie powietrza znajdującego się w czopuchu, czyli górnej części kominka. Jeśli kominek zostanie podłączony do systemu Dystrybucji Gorącego Powietrza (DGP), może służyć do ogrzewania nie tylko pomieszczenia, w którym się znajduje, ale i pozostałych. Rozprowadzanie ciepłego powietrza odbywa się dzięki mechanicznemu wymuszeniu jego przepływu, bądź z wykorzystaniem grawitacyjnego obiegu powietrza, tzw. efektu kominkowego. Szeroki wybór tego typu wkładów znajdziemy w ofercie firmy PAMA.

Zalety i wady powietrznych wkładów kominkowych

Podobnie jak i konkurencyjne wkłady z płaszczem wodny, wkłady suche mają istotne zalety i wady. Zacznijmy od tych pierwszych. Pierwszą i główną przewagą wkładów powietrznych jest ich stosunkowo niska cena, wynikająca w dużej mierze ze znacznie prostszej konstrukcji. Koszt wybudowania kominka z wkładem suchym dodatkowo obniża fakt, że jest to zadanie prostsze, wymagające mniej czasu. Wkład powietrzny podłączony do systemu DGP może być wykorzystywany do dogrzewania całego domu, co z kolei pozwala ograniczyć wydatki na ciepło z instalacji centralnego ogrzewania – drewno jest tańsze i bardziej ekologiczne, niż węgiel. Z drugiej strony należy zwrócić uwagę na pewne wady wkładów powietrznych. Przede wszystkim wychładzają się one dużo szybciej, niż wkłady z płaszczem wodnym, w którym ciepło trzymane jest przed zgromadzoną w specjalnym zbiorniku wodę. Jeśli myślimy o wykorzystaniu wkładu powietrznego jako stałego, a nie jedynie uzupełniającego źródła ciepła, musimy zadbać o regularne dostarczanie do niego paliwa. Z tego powody wkłady kominkowe suche sprawdzą się głównie jako element dekoracyjny, sporadycznie wykorzystywany do utrzymania temperatury w domu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz