Artykuł sponsorowany

Częste błędy w instalacjach centralnego ogrzewania

Częste błędy w instalacjach centralnego ogrzewania

Nie trzeba nikomu powtarzać, że instalacja centralnego ogrzewania, jak zresztą każda inna, musi zostać wykonana profesjonalnie. Chcąc czasem oszczędzić albo bagatelizując jej znaczenie możemy wpędzić się w niezłe kłopoty. Konieczne jest przede wszystkim korzystanie z usług renomowanej firmy zajmującej się takimi instalacjami. Czasem jednak jest za późno i błędów w jej działaniu doznamy na własnej skórze – niekiedy dosłownie.

Dobre pomiary gwarancją sukcesu

To prawda, że fachowcom nie trzeba tego powtarzać, ale przed samym zrobieniem instalacji centralnego ogrzewania konieczne jest zebranie informacji. Znaczenie ma przede wszystkim rzetelne policzenie strat ciepła. Konsekwencje niepoprawnych pomiarów poznaliśmy u prawdziwych fachowców pracujących w firmie Inbud. Dukaczewski Witold. Dowiedzieliśmy się, że lekko potraktowana kwestia pomiarów może sprawić, że temperatura w ogrzewanych pomieszczeniach będzie po prostu zbyt niska, bo błędnie dobrana instalacja nie będzie w stanie zapewnić odpowiedniej. Czasem pomyłki prowadzą także do zwiększenia kosztów ogrzewania, mimo że rzeczywiste zapotrzebowanie na ciepło na to nie wskazuje.

Ciśnienie dyspozycyjne – dlaczego jest tak istotne?

Kolejnym często spotykanym błędem w budowie instalacji centralnego ogrzewania jest bardzo kłopotliwy w skutkach błąd związany z niepoprawnym ciśnieniem dyspozycyjnym. Dotyczy ono prędkości, z jaką płynie woda w instalacji. Jeśli jest duże, rury oraz elementy regulacyjne hałasują, a także szybciej się zużywają. Dobrze wykonana instalacja jest cicha, a przed jej budową dobrze policzono parametry związane z przepływem.

Przewymiarowanie grzejników

Jeśli pomiary zostaną wykonane nieprawidłowo, mogą doprowadzić także do przewymiarowania grzejników. Najgorzej jest wówczas, gdy tylko niektóre z nich zostały nieprawidłowo dobrane – wtedy błędu nie da się skorygować dostosowując parametry pracy instalacji. Obowiązująca w Unii Europejskiej norma EN 442 ujednolica badanie wydajności grzejników. Do czasu jej ustanowienia na rynku powstawało całe mnóstwo nieporozumień, bo badania były wykonywane w różnych warunkach i ich wyniki tak naprawdę niewiele mówiły. Przewymiarowanie grzejników było więc zmorą przeszłych czasów i współcześnie można go łatwo uniknąć. Trzeba tylko rzetelnie podejść do sprawy, dobrze orientując się w parametrach instalacji centralnego ogrzewania i dobierając grzejniki tak, by były z nimi zgodne. Po tym, jak fachowcy wykonają swoją pracę, wystrzegajmy się przeprowadzania samowolnych zmian.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz