Artykuł sponsorowany

Sposoby na likwidowanie zawilgoceń budynków i mieszkań – izolacja pozioma

Sposoby na likwidowanie zawilgoceń budynków i mieszkań – izolacja pozioma

Starsze budynki bardzo mocno narażone są na wysoki poziom zawilgocenia, zwłaszcza niższych kondygnacji – piwnica, czy parter. Niestety każda izolacja przeciwwilgociowa musi być w odpowiedni sposób zmodernizowana po kilkunastoletniej bądź kilkudziesięcioletniej eksploatacji. Na terenie Polski znajduje się ponad kilkaset tysięcy budynków, które wymagają zastosowania specjalistycznych procesów osuszania pomieszczeń – popularnym z nich jest wykonanie izolacji poziomej.

Firmy z branży hydroizolacji i osuszania pomieszczeń

Pierwszym etapem związanym z osuszaniem pomieszczeń jest wynajęcie odpowiedniej firmy ze specjalistycznym sprzętem i odpowiednią wiedzą. Tego typu podmioty wykonują odpowiednie pomiary, które pozwalają określić, jaki typ izolacji zastosować (izolacje poziome, izolacje pionowe bezwykopowe, bądź z odkopaniem muru, izolacje pionowe strukturalne i kurtynowe). Najbardziej narażone na zawilgocenie są budynki wznoszone kilkadziesiąt lat temu. Mowa tutaj o kamienicach, blokach z wielkich płyty, czy niektórych  domach jednorodzinnych. Bardzo często to zarządcy budynków mieszkalnych zgłaszają się do takich przedsiębiorstwa jak firma Hydroblokker w celu osuszania technicznego swoich obiektów. Pierwszym etapem działań jest wizja lokalna, która pozwala specjalistom z dziedziny hydroizolacji zaprojektować odpowiednio wydajne systemy. Bardzo często jednym wymaganym działaniem jest wykonanie tak zwanej izolacji poziomej.

Zakładanie izolacji poziomej

Izolacja pozioma wykonywana jest w przypadku remontów parterów, klatek schodowych, a także modernizacji elewacji wraz z ociepleniem budynku. Izolacja przeciwwilgociowa czy to pozioma, czy pionowa zabezpiecza tynki przed odspajaniem, a co za tym idzie, pozwala na szybkie obsychanie budynków w trakcie pogody deszczowej, roztopów śniegu, czy też w razie zalania. Zasadniczą ochronę stanowi izolacja pozioma, która zabezpiecza budynek od fundamentów (od gruntów), które bez odpowiedniej ochrony przed wodą, wchłaniają ją, powodując niszczenia podstawy konstrukcji. Izolacja pozioma polega zatem na osłanianiu najniższych elementów budynków (najczęściej od zewnątrz, a jeśli jest takie wymaganie również od wewnątrz) specjalnym materiałem izolacyjnym. Następnie dokonuje się ocieplenia ścian i założenia odpowiednich tynków. Szczegółowe działania wykonywania izolacji poziomej przewidują m.in.:

  • wykonanie w murze odwiertów i wprowadzenie przez otwory preparatu iniekcyjnego (nanocząsteczki preparatu tworzą blokadę przeciwwilgociową – usunięty zostaje problem kapilarnego podsiąkania wody z gruntu),
  • wypełnienie otworów iniekcyjnych betonem wraz ze środkiem izolacyjnym,
  • zakładanie odpowiednich ociepleń budynku,
  • wykonanie tynków zewnętrznych dekoracyjnych.

Zalety izolacji poziomej

Izolacja pozioma niesie ze sobą wiele zalet. Do najważniejszych z nich jest usunięcie wilgoci i zapachu stęchlizny, który bardzo często występuje w starych, miejskich kamienicach. Dzięki skutecznemu zamykaniu kapilarów, a także porów podsiąkających wodę, izolacja pozioma wstrzymuje rozwój pleśni oraz innych szkodliwych form biologicznych. Bardzo ważne są również parametry techniczne – ten typ hydroizolacji pozwala na wzmocnienie ścian dzięki wykorzystaniu betonu o bardzo wysokich parametrach użytkowych. Pozwala to między innymi na zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku. Często pomijaną kwestią związaną z zawilgoceniem pomieszczeń jest zdrowie mieszkańców. Wilgoć, a także pleśń bardzo negatywnie wpływają na ogólny stan organizmu, a także na układ oddechowy. Zastosowanie izolacji poziomej, którą wykonuje się bardzo szybko i relatywnie tanio pozwala na znaczną poprawę wskaźników sanitarnych budynków – szczególnie powinno zależeć na tym osobom z alergiami (nie zapominaj jednak, że funkcjonowanie w zawilgoconych pomieszczeniach, może skutkować częstymi przeziębieniami, bądź bardziej złożonymi schorzeniami).

Cenną wskazówką dla wszystkich osób inwestujących w ten rodzaj izolacji, jest to, aby podejmowały współpracę z firmami oferującymi długoletnią gwarancję, a także możliwość rozłożenia kosztów wykonania na nieoprocentowane raty!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz