Artykuł sponsorowany

Badania geośrodowiskowe

Badania geośrodowiskowe

Badania geośrodowiskowe są bardzo ważne z punktu widzenia ochrony środowiska; całego ekosystemu danego obszaru, na który składa się roślinność, populacje różnych gatunków zwierząt, a także warunki fizyczne czy chemiczne gleb. Warto wiedzieć, że Unia Europejska prowadzi szeroki zakres działań zaliczanych do polityki w zakresie problematyki geośrodowiskowej.

Polityka w dziedzinie geologii środowiskowej

Unijna polityka w dziedzinie geologii środowiskowej koncentruje się na ochronie powierzchni ziemi. W skład tych działań wchodzą analizy i badania geośrodowiskowe związane z presją na środowisko wynikającą z eksploatacji zasobów naturalnych, przeciwdziałaniem niekorzystnym procesom zmian klimatycznych, a także zarządzaniem geośrodowiskowymi zasobami informacyjnymi. Rozporządzenia są bardzo restrykcyjne, dlatego różnego rodzaju inwestycje muszą spełnić określone normy. Wiele firm musi zatem skorzystać z profesjonalnych usług analitycznych i badawczych firm z branży geologicznej. 

Podmioty usługobiorcze badań geośrodowiskowych

Rozwój gospodarczy jest ściśle związany z wykorzystaniem przestrzennym różnego rodzaju terenów. Wiele przedsiębiorstw powstaje w miejscach wycinki lasów bądź na obrzeżach miast – na przykład stacje paliw. Ich powstawanie wiąże się z przeprowadzeniem odpowiednich badań geologicznych związanych z zanieczyszczeniami środowiskowymi gruntu i wody. Takie podmioty jak Geobud Sp. z o.o. obsługują zatem różnego rodzaju inwestycje publiczne i prywatne w zakresie wykonywania pomiarów i poborów prób najwyższej jakości do badań geochemicznych (w tym laboratoryjnych). Bardzo ważne jest to, że tego typu podmioty, korzystając ze środków strukturalnych UE, włączają się w prace związane z ochroną środowiska i rekultywacją (przywracanie wartości użytkowych zniszczonym przez człowieka terenom).

Zakres działań geologii środowiskowej 

Jeśli chodzi o usługi badań geośrodowiskowych, bardzo często związane są one z analizami dotyczącymi oddziaływania na środowisko w związku ze składowaniem odpadów czy eksploatacją zasobów naturalnych. Dokumentacja geośrodowiskowa obejmuje analizy laboratoryjne próbek, a także mapy kartograficzne związane z glebą. Firmy z branży wykonują również tak zwane badania geozagrożeń, opiniując dane tereny pod budowę firm, przedsiębiorstw czy nieruchomości w związku z osuwiskami, powodziami i podtopieniami, osiadaniem gruntu, sufozją, a także erozją gleb czy anomaliami geochemicznymi. Jednym z działań jest monitorowanie poprzez zainstalowanie tak zwanych piezometrów będących wierconymi otworami obserwacyjnymi.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz