Materiał Partnera

Dlaczego badania geotechniczne są takie ważne?

Dlaczego badania geotechniczne są takie ważne?

Nie jest zaskoczeniem, że nie każdy grunt nadaje się na budowę domu lub innej inwestycji. W wielu przypadkach podłoże jest złej jakości i nie będzie w stanie zapewnić odpowiedniej nośności dla konstrukcji budynku.

Kiedy należy zlecić badanie geotechniczne gruntu, kto się tym zajmuje i dlaczego jest ono takie ważne podczas starania się o uzyskanie pozwolenia na budowę?

Kiedy zlecić badanie?

Najbezpieczniej badanie gruntu należałoby zlecić na samym początku inwestycji, zanim rozpocznie się jakiekolwiek inne czynności. W tym celu należy skontaktować się ze specjalistami w zakresie badań geotechnicznych. Warto w tym celu przygotować wcześniej map zasadniczą lub map do celów projektowych. Jedną z polecanych firm geotechnicznych w Polsce jest GeoGT, której siedziby można znaleźć w Warszawie oraz Szczecinie. Inwestor nie musi posiadać żadnej wiedzy w zakresie badania i oceny gruntu. Zarówno pracami polowymi, jak i opracowaniem wszystkich niezbędnych dokumentów zajmują się specjaliści. 

Dlaczego jest takie ważne?

W przypadku gdy grunty nie spełniają wymogów by usytuować na nich zaplanowane inwestycje, geolodzy na podstawie wykonanych badań geotechnicznych przygotują wnioski i zalecenia w których  wskażą rozwiązania i technologie umożliwiające wyjście z trudnej sytuacji.                

Zlecenie badań geotechnicznych na początku procesu inwestycyjnego zapobiega rozczarowaniom i niepowodzeniom inwestora w planowanej inwestycji. Unikamy niepotrzebnych kosztów, nie narażamy siebie i innych na katastrofy budowlane, bo i takie mogą mieć miejsce gdy grunt okaże się złej jakości a budowla zostanie jednak na nim wzniesiona. 

Podczas badania geotechnicznego ustala się:

  • typ gruntu na danym obszarze,
  • umiejscowienie i grubość poszczególnych warstw gruntu,
  • jakość i głębokość warstwy nośnej,
  • poziom wód gruntowych oraz jego wahania.

Na podstawie wyników można zadecydować o lokalizacji obiektu na danym terenie oraz rodzaju posadowieni (fundamenty lub płyta fundamentowa), które będą zapewniały stabilność oraz stuprocentowe bezpieczeństwo konstrukcji.

Kompetencje firmy geotechnicznej

Warto pamiętać, że badania geotechniczne nie dotyczą wyłącznie budowy dużych obiektów przemysłowych. Dotyczą one również mniejszych, prywatnych inwestycji. Dobra firma geotechniczna oferuje:

  • badania gruntu dla budynków mieszkalnych oraz przemysłowych,
  • projekty robót geologicznych,
  • dokumentacje geologiczne,
  • kompleksową obsługę geotechniczną inwestycji,
  • laboratoryjne badania gruntu.

Tak szeroki zakres kompetencji sprawia, że wszystkie najważniejsze czynności geotechniczne i geologiczne mogą być przeprowadzone przez jedną firmę. To ogromna oszczędność czasu i pieniędzy inwestora. 

Opracowanie:
Szczecin, Smolańska 3 lok. 418
tel. 91 829 41 43
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz