Artykuł sponsorowany

Jak wykonuje się koszulki z termonadrukiem?

Jak wykonuje się koszulki z termonadrukiem?

Unikalny, jedyny w swoim rodzaju strój, na którym można umieścić własne hasło to doskonały sposób na wyróżnienie się. Indywidualiści mogą już dziś samodzielnie stworzyć taki t-shirt, korzystając z materiałów i folii do termonadruku. Wystarczy jedynie zaprojektować wzór, który się na nim znajdzie i zajrzeć do właściwego sklepu po koszulkę z zestawem folii.

Na czym polega technika termonadruku?

Drukowanie na odzieży jest bardzo popularną, stosowaną od lat metodą zdobienia oraz reklamy. W praktyce stosuje się różne techniki druku, a do najpopularniejszych z pewnością zalicza się sitodruk. Niestety ta metoda stawia spore ograniczenia, gdy chodzi o szczegółowość wzoru oraz możliwości kolorystyczne.

Innym ciekawym sposobem dekorowania odzieży jest termonadruk. Zaletą tej techniki jest wyjątkowa prostota, dzięki której własny wyrób może wykonać nawet laik. Niezbędne są tylko odpowiednie materiały. Podstawowym nośnikiem wzoru jest specjalna folia do termonadruku lub też papier transferowy, który firma Rayfilm Sp. z o.o. oferuje w kilku standardowych rodzajach. Poza wyborem odpowiedniego formatu ważne jest także dopasowanie nośnika do rodzaju tkaniny lub innego materiału, na którym będzie wykonywany wzór. W ofercie można znaleźć materiały do wykorzystania na jasnych lub ciemnych tkaninach oraz folie transparentne.

Termonadruk lub też druk transferowy polega na przeniesieniu barwnika z nośnika, czyli papieru lub folii transferowej, na podłoże. Jest nim tkanina koszulki lub inny dekorowany materiał. Aktywacja barwnika następuje pod wpływem wysokiej temperatury. W warunkach przemysłowych wygrzewanie wykonuje się w specjalnej prasie.

Charakterystyka folii termotransferowych

Nanoszenie nadruku techniką termotransferową to nic innego, jak przyklejenie foliowego obrazka na gorąco do powierzchni materiału. Stosowane do tej pory folie wykonywane są z dwóch warstw. Warstwa zewnętrzna to poliuretan lub PCV – tworzywa różniące się sztywnością i elastycznością. Warstwa spodnia jest pokryta klejem, który usztywnia się pod wpływem temperatury. To ona właśnie jest odpowiedzialna za przeniesienie wzoru. Folie termotransferowe flex lub flock przed naniesieniem na podłoże wymagają starannego wycięcia wzoru na ploterze. Pominięcie tej czynności sprawi, że krawędzie folii wtopią się w tkaninę, niszcząc ubranie. Najnowsze typy folii nie wymagają już takiego wycinania.

Wybór rodzaju typu nośnika jest uzależniony od tego, na jakim podłożu będzie wykorzystywany. Przykładowo flexy są bardziej elastyczne, dlatego świetnie nadają się na dzianiny. Folie z PCV są za to sztywniejsze i mniej rozciągliwe, a więc pasują raczej do tkanin. Nośniki dostępne są też w unikalnych wzorach, nie tylko jednolitych kolorystycznie, ale też strukturą przypominających skórę zwierząt, drewno czy kolorową mozaikę.

Flokowanie

Ciekawym urozmaiceniem termonadruku może być flokowanie. Technika ta polega na uzupełnieniu już wykonanego na tkaninie wzoru dodatkową warstwą meszku. Do tego celu wykorzystuje się specjalny papier do flokowania. Transfer wykonywany jest również w prasie, a uzyskany efekt zachowuje długą trwałość. Odzież z takim zdobieniem można prać w pralce bez ryzyka uszkodzenia wzoru.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz