Artykuł sponsorowany

Zastosowanie przenośników ślimakowych

Zastosowanie przenośników ślimakowych

Przenośniki ślimakowe charakteryzują się bardzo szczelną konstrukcją koryta. Z tego powodu używa się ich najczęściej w branżach związanych ze zbożami i materiałami budowlanymi. Projekt tego rodzaju maszyn jest specjalistycznie opracowany, a zamontowane wewnątrz urządzeń korby ślimakowe szybko i bezpiecznie transportują surowce do innych urządzeń lub pojemników. Gdzie dokładnie stosuje się przenośniki ślimakowe? Oto kilka przykładów!

Zastosowanie przenośników ślimakowych w fabrykach i wytwórniach

Przenośniki ślimakowe to urządzenia o wydłużonym kształcie i konstrukcji odpowiedniej do transportu sypkich materiałów suchych oraz wilgotnych. Z tego powodu mają bardzo uniwersalne zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, a ich mechanizm działania jest prosty w obsłudze. Najpopularniejsze zastosowania tego typu konstrukcji to m.in. przenoszenie:

  • ziaren zbóż,
  • groszku węglowego,
  • paliw alternatywnych,
  • paszy,
  • cementu,
  • materiałów sypkich.

Ze względu na konstrukcję przenośników ślimakowych, transport odbywa się tylko na niewielkie odległości. Szczelne koryta i szybkość umożliwiają jednak sprawne pakowanie oraz przenoszenie sypkich produktów do innych maszyn lub pojazdów transportujących.

Jak stosować przenośniki ślimakowe w gospodarstwie rolnym?

Gospodarstwa rolne odniosą duże korzyści, stosując tego typu przenośniki m.in. do:

  • podawania paszy,
  • przenoszenia paszy z jednego pojemnika do drugiego,
  • ładowania i rozładowywania ziaren zbóż lub opału miałkiego.

Zalety i wady stosowania przenośników ślimakowych do transportu surowców

– Przenośniki ślimakowe to przede wszystkim duża wydajność w gospodarstwach,  fabrykach i pakowniach. Atutem tego rodzaju rozwiązań jest prosta konstrukcja i łatwy serwis, przy jednoczesnym zachowaniu płynności w produkcji lub podczas magazynowania i pakowania. Cena przenośników ślimakowych także jest konkurencyjna. W praktyce tego typu maszyny często transportują pionowo ziarna, pasze lub pellet do wysokich silosów – informuje pracownik firmy SEMI z Tarnowski Gór.

Wadą stosowania ślimakowych przenośników jest dość szybkie zużywanie się śruby transportującej. Na skutek tarcia bocznych ścianek koryta, element ten także należy czasami wymienić. Ogólne opinie dotyczące tego rodzaju konstrukcji są jednak pozytywne, a użycie ich we właściwym miejscu tj. w branżach zbożowo-młynarskich, opałowych i budowlanych przynosi oczekiwane rezultaty.

Podsumowując, warto dodać, że wybierając typ przenośnika do fabryk oraz innych dużych przetwórni, należy skonsultować się ze specjalistami. Odpowiednia konstrukcja transportera ma bowiem decydujący wpływ na tempo przenoszenia oraz pakowania.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz