Artykuł sponsorowany

Czym są systemy zautomatyzowanej paletyzacji i dlaczego warto w nie inwestować?

Czym są systemy zautomatyzowanej paletyzacji i dlaczego warto w nie inwestować?

Polski rynek przemysłowy przeżywa bardzo zaawansowaną transformację. Zakłady produkcyjne stają się coraz bardziej zautomatyzowane i zrobotyzowane. Tym samym stają się jeszcze bardziej produktywne, a sama jakość ich produktów wzrasta. Firmy, które stawiają zaś na systemy automatyki przemysłowej, znacznie wyróżniają się na tle swojej konkurencji. Realne korzyści biznesowe przynoszą m.in. roboty i oprogramowanie paletyzacji.

Systemy automatyzacji palet i pudeł

Systemy automatyzacji palet, służą do umieszczania towarów, które znajdują się już w opakowaniach, często zbiorczych. Roboty przenoszą zatem butelki, kartoniki czy innego rodzaju wyroby na palety, która służy do dalszego transportu. Niektóre systemy zapewniają przy tym automatyczne nanoszenie znaków identyfikacyjnych danej serii produktowej.

Podobne zadanie spełniają urządzenia do obsługi opakowań jednostkowych, zbiorczych czy kartonów typu display. W przypadku procesów pakowania pomniejsze produkty są bowiem wkładane do różnych pudeł czy blistrów.

Rodzaje automatyki dla paletyzacji

Procesy pakowania i paletyzacji mogą być obsługiwane w ramach automatyki pełnej lub też częściowej. W pierwszym przypadku firma wyposaża się w specjalne pozycjonery, paletyzery, stoły obrotowe, a także manipulatory i automatyczne magazynki palet, magazynki przekładek, wagi, chwytaki. Dodatkowo może podłączyć szereg innych urządzeń. W takich przypadku cała technologia tworzy złożoną linię paletyzacji i pakowania, która może być zarządzana dzięki specjalnemu oprogramowaniu (najczęściej oparta o sterowniki PLC). Wielokrotnie automatyka pełna gwarantuje sterowanie nie tylko według skalibrowanych ustawień, ale też poprzez zdalną obsługę specjalisty.

Systemy automatyzacji częściowej są mniej rozbudowane i w dużej mierze opierają się o wykorzystanie pracy człowieka, który odbiera dany towar. Półautomaty ułatwiają pracę, lecz nie gwarantują jednak jej wykonywania nawet nocą czy przy ograniczonej liczbie pracowników na hali. Podkreślić zatem należy, iż roboty działające w systemach pełnego zautomatyzowania paletyzacji wyróżniają się wyższą dokładnością i elastycznością pracy, możliwością błyskawicznego przeprogramowania, a także niebywale dużym zakresem swobody kinematycznej.

Dlaczego przedsiębiorstwa decydują się na zautomatyzowaną paletyzację?

Zautomatyzowana paletyzacja jest przede wszystkim odpowiedzią na niską produktywność tradycyjnych procesów pakowania i paletyzacji, a także wiąże się z koniecznością zwiększenia wolumenu produkcji. Ponadto jest to sposób na ograniczenie kosztów produkcyjnych. Paletyzacja może odbywać się bez zatrzymania, również nocą i to przy niskim poziomie monitoringu, który musi  być wykonywany przez pracownika.  Czy to jednak wszystkie powody, dla których przedsiębiorcy inwestują w tego rodzaju automatykę urządzeń transportu bliskiego?

Kolejnymi powodami wdrażania zautomatyzowanych linii paletyzujących jest chęć znacznego podwyższenia wydajności pracy, jak również jej jakości. Nie bez znaczenia mają również trudne warunki pracy, w tym duża masa pakowanych produktów. Roboty pomagają przestrzegać norm oraz określonych reżimów technologicznych i sanitarnych. Obecnie takie modernizowanie przedsiębiorstw wynika też z chęci kompleksowego przemodelowania pracy różnych producentów, którzy dążą do optymalizacji miejsca wymaganego do obsługi procesów przemysłowych. Linie paletyzujące pomagają ograniczyć powierzchnię, tym samym eliminując konieczność rozbudowy zakładów.

Jak wdrożyć automatyzację paletyzacji w firmie?

Aby wdrożyć automatyzację paletyzacji w firmie, należy podjąć współpracę z dobrym zespołem projektowo-montażowym, który zagwarantuje również dostawę maszyn, ich kalibrację oraz późniejszy serwis, oraz kontrolę. Podmiotów, do których można zwrócić się o pomoc, jest w Polsce niewiele. Przykładem jest firma AGEMAR, która realizowała dla swoich klientów m.in. zlecenia dotyczące stworzenia linii paletyzującej worki czy linię transportu i montażu drzwi.

Podkreślić zaś warto, że rozwiązania automatyki przemysłowej nigdy nie mogą być szablonowe czy „katalogowe”. Istotne jest dopasowanie danego wdrożenia do potrzeb określonego zakładu. Tylko w taki sposób inwestycja szybko się zwróci. 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz