Artykuł sponsorowany

Przenośniki rolkowe. Rodzaje i zastosowanie

Przenośniki rolkowe. Rodzaje i zastosowanie

Tam, gdzie ma miejsce składowanie, produkcja i obrót towarami, człowiek kładzie nacisk na jak największe zautomatyzowanie czynności. Efektem jest mniej wysiłku włożonego w pracę oraz oszczędność czasu. Najprostszymi urządzeniami do tak zwanego transportu bliskiego są przenośniki rolkowe. Te proste urządzenia są tak popularne, że dziś nikt z pracowników fabryk czy magazynów nie wyobraża sobie bez nich pracy.

Rodzaje przenośników rolkowych

Przenośniki rolkowe można najogólniej podzielić na zasilane elektrycznie oraz te, które działają z wykorzystaniem prawa grawitacji. Podnośniki napędzane elektrycznie służą do poziomego transportu różnych ładunków pod względem masy i kształtu. Napęd, który porusza rolkami, może być dostarczany na kilka sposobów. Wszystko zależy od indywidualnego projektu i zastosowania urządzenia. Udogodnieniami w tym rodzaju przenośników jest możliwość zmiany kierunku transportu lub przenoszenie towarów z jednego poziomu na drugi za pomocą wind.

Przenośniki rolkowe niezasilane napędem znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie możliwe jest wykorzystanie sił grawitacji. W takich wypadkach do transportu ciężkich przedmiotów stosuje się odpowiednie nachylenie, natomiast przy lekkich elementach można wykorzystać tak zwane spirale rolkowe. Dzięki nim ma miejsce transport z poziomu wyższego na miejsca niżej położone.

Każdy dział produkcji czy magazynowania potrzebuje innego rodzaju przenośników. Firmy, takie jak FERROTECH, projektują i produkują indywidualne rozwiązania dla poszczególnych rodzajów działalności. Przy tego typu zamówieniach trzeba uwzględnić specyficzne warunki panujące w konkretnej sytuacji w danym przedsiębiorstwie.

Podstawowe zastosowania przenośników rolkowych

Zastosowanie przenośników rolkowych ma miejsce nie tylko podczas transportu w czasie produkcji. Typowym zastosowaniem jest moment sortowania, gdzie znacznie ułatwiają tę czynność. Podczas kolejnych etapów usprawniają rozdzielanie towarów i ich dalszą dystrybucję.

Przenośniki rolkowe znajdują zastosowanie w procesie kompletacji. Ta czynność polega na transporcie towarów wraz z opakowaniami na stanowiska, gdzie łączy się poszczególne elementy. Jest to czynność poprzedzająca wysyłkę wyrobów. Przenośniki w tym momencie wpływają na zwiększenie szybkości pakowania, a co za tym idzie – poprawienie efektywności całego przedsiębiorstwa.

Praca podnośników wagowych usprawnia również kontrole wagowe. Wagi znajdujące się na przenośnikach mają za zadanie porównanie ciężaru rzeczywistego z tym, który podaje system. Dzięki temu możliwe jest wyłapanie egzemplarzy nieodpowiadających normie. Takie opakowania trafiają z automatu w określone miejsce, gdzie poddawane są dalszej weryfikacji.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz