Artykuł sponsorowany

Zastosowanie nowoczesnych technologii spawalniczych w przemyśle

Zastosowanie nowoczesnych technologii spawalniczych w przemyśle
Spawanie jest techniką, dzięki której można dowolnie łączyć ze sobą elementy metalowe. Metoda ta znana jest od wieków i wciąż powstają coraz to nowsze rozwiązania technologiczne. Dzięki temu spawanie staje się coraz łatwiejsze, a także możliwe w różnych warunkach - nawet głęboko pod wodą. Czym charakteryzują się nowoczesne technologie spawalnicze oraz gdzie są wykorzystywane?

Na czym polega proces spawania?


Spawanie to inaczej trwałe zespolenie dwóch lub więcej części metalowych. Polega głównie na miejscowym stopieniu materiału i stworzeniu trwałej spoiny. Aby było to możliwe, potrzebne są specjalne narzędzia, a także chemia spawalnicza. Można wyróżnić wiele metod spawalniczych. Do najpopularniejszej należy spawanie łukowe, podczas którego wytwarza się bardzo wysoka temperatura (około 3000 stopni Celsjusza) między częścią roboczą spawarki a elektrodą. W ten sposób tworzy się tzw. łuk, od którego wzięła się nazwa tego procesu. Spawanie łukowe pozwala na łączenie nawet bardzo dużych części wykonanych z żelaza, stali, stopów miedzi, glinu i niklu. Inne rodzaje spawania to: spawanie gazowe, elektryczne, elektrogazowe, laserowe, hybrydowe, żużlowe, plazmowe, termitowe.

Nowoczesne metody spawania w przemyśle

Rozwój technologii przyczynił się do powstania nowych metod spawalniczych, które cechują się większym bezpieczeństwem, wysoką precyzją, szybszym tempem pracy, ograniczeniem strat materiałów, a także zmniejszeniem kosztów produkcji. Jednym z nowoczesnych urządzeń są spawarki inwertorowe, jakie oferuje producent  ENEL z siedzibą we Wrocławiu. Jest ono przeznaczone do wykonywania prac spawalniczych wszystkimi gatunkami elektrod otulonych. Używa się go w warsztatach ślusarskich i przemysłowych, głównie do łączenia aluminium i stali nierdzewnej. Ten rodzaj spawarek wyróżnia się przede wszystkim dużą sprawnością, przy czym są one niewielkie i nie ważą dużo. Posiadają funkcję  zdalnego sterowania prądu spawania przyciskami uchwytu TIG. Warto wiedzieć, że coraz więcej producentów sprzętu do spawania rezygnuje z tradycyjnych urządzeń na rzecz nowoczesnych rozwiązań. Dzięki temu cały proces jest wygodniejszy, tańszy i co najważniejsze - spoiny są trwałe i wytrzymałe na wszystkie warunki.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz