Materiał Partnera

Jak działają wyciągi spawalnicze?

Jak działają wyciągi spawalnicze?

Podczas spawania do atmosfery przedostają się szkodliwe związki w postaci dymów i gazów. W celu ochrony zdrowia spawaczy i osób pracujących w pobliżu stanowisk spawalniczych wykorzystuje się różnego typu wentylację. Jej zadaniem jest zredukowanie ilości toksyn zanieczyszczających powietrze. Jednymi z bardziej popularnych urządzeń z tego zakresu są wyciągi spawalnicze. Jaka jest zasada ich działania?

Dlaczego akurat wyciągi spawalnicze?

Wiele osób zastanawia się, czy metody wentylacji nawiewno-wywiewnej sprawdzą się w wystarczającym stopniu. Otóż niekoniecznie. Wytwarzający się podczas spawania aerozol cechuje się dużym stopniem rozproszenia. Oznacza to, że cząstki tej substancji nie osiadają, a unoszą się przez podmuchy powietrza.

W takim przypadku nie ma mowy o zmniejszeniu stężenia szkodliwych substancji na roboczym stanowisku. Jest to możliwe wyłącznie dzięki wyciągowi miejscowemu, który przechwytuje niebezpieczne związki tuż przy źródle ich powstawania. Im bliżej znajduje się wyciąg (lejek), tym bardziej skuteczne jest przechwytywanie toksycznych substancji bezpośrednio u źródła.

Charakterystyka wyciągów spawalniczych

Najczęściej spotykanymi modelami urządzeń wyciągowych są te o ruchomych ramionach odciągowych (o orientacyjnej długości od 2 m do 8 m) zakończonych ssawką i zawieszonych nad stanowiskiem pracy. Ramiona opierają się na działaniu specjalnego mechanizmu, który manipuluje położeniem ssawki na wyznaczonej na stałe powierzchni pracy. Są one wyposażone w wentylator.

Odciągane powietrze może być albo jedynie filtrowane, albo być wyrzucane na zewnątrz spawalni. W celu zapewnienia maksymalnej czystości i bezpieczeństwa pracy rekomenduje się używanie filtrów. Dobrze jest też zainteresować się także modelami z funkcją recyrkulacji powierza, która daje większą oszczędność energii.

Jak wybrać odpowiedni wyciąg spawalniczy?

Urządzenie filtrowentylacyjne musi spełniać odpowiednie wymagania w zakresie ergonomii pracy. Najlepiej, by było ono bezobsługowe i wygodne w codziennym użytkowaniu.

Wydajność i średnica rękawa wyciągu powinny być dobierane w zależności od ilości generowanych zanieczyszczeń. Przykładowo dla spawania lekkiego przewiduje się zastosowanie wyciągów o wydajności około 1000 m3/h i średnicy około 160 mm. Jednak, jak zaznacza ekspert z firmy KLIMAWENT: „Należy mieć na uwadze to, że wydajność wyciągu nie może być zbyt duża, gdyż wówczas dochodziłoby do zabierania gazu osłonowego”.

Zintegrowane stanowiska spawalnicze – czy warto?

Rekomendowanymi rozwiązaniami na potrzeby różnych branż są zintegrowane stanowiska spawalnicze. Co ważne, takie systemy wymagają podłączenia instalacji wentylacyjnej wyprowadzającej.

Przechwycenie szkodliwych substancji następuje w bezpośrednim sąsiedztwie źródła ich emisji od góry lub od dołu. Zadanie wykonywane jest wówczas albo przez ssawkę samonośnego ramienia odciągowego, albo przez komorę ssącą z rusztem.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz