Artykuł sponsorowany

Zastosowanie nadtlenku wodoru w dezynfekcji

Zastosowanie nadtlenku wodoru w dezynfekcji

Nadtlenek wodoru stanowi substancję posiadającą wiele zastosowań. Niskoprocentowy roztwór nadtlenku wodoru jest powszechnie znany jako woda utleniona. Nadtlenek wodoru stosowany jest w kosmetyce, medycynie, a także podczas domowych prac. Znajduje się także w każdym organizmie, uczestnicząc w procesie przemiany materii i wspierając wiele bioprocesów. Substancja ta bierze udział m.in. w metabolizowaniu białek, tłuszczów i węglowodanów, a także składników mineralnych i witamin. Ponadto, nadtlenek wodoru chroni tkanki przed uszkodzeniami oraz utlenia wszelkie bakterie i toksyny. Jakie jest jego zastosowanie w dezynfekcji?

Nadtlenek wodoru jako środek odkażający

Nadtlenek wodoru w odpowiednio niskim stężeniu jest substancją w pełni bezpieczną dla człowieka. Oprócz działania antybakteryjnego uwalnia cząsteczki tlenu, które oczyszczają rany z zanieczyszczeń.

Nadtlenek wodoru w postaci wody utlenionej świetnie dezynfekuje wszelkie skaleczenia, delikatne poparzenia oraz zadrapania. Nie powinien być jednak stosowany w przypadku bardzo głębokich ran oraz poważnych oparzeń ciała. Po rozcieńczeniu z przegotowaną wodą substancja ta doskonale sprawdzi się jako płyn dezynfekujący do jamy ustnej i gardła. Dzięki temu zredukuje ból gardła, a nawet infekcje dziąseł.

Dezynfekcja wody nadtlenkiem wodoru

Nadtlenek wodoru może być stosowany do dezynfekowania wody, którą wykorzystuje się do sporządzania pożywki i podlewania roślin, zwłaszcza w trakcie okresu wegetacyjnego.

Jak mówi specjalista z internetowej Drogerii chemicznej AlcheZastosowanie nadtlenku wodoru w odpowiedniej dawce może przyczynić się do skutecznej eliminacji biofilmu w wężach. Ograniczy również występowanie niebezpiecznych bakterii i grzybów, które przyczyniają się do zaburzenia wzrostu roślin. Nadtlenek wodoru umożliwi zmniejszenie nakładów na czyszczenie i dezynfekcje, a dodatkowo będzie bezpieczny dla środowiska. Świetnie sprawdzi się w dezynfekcji systemów nawadniających, takich jak np. rurociągi i zbiorniki.

Nadtlenek wodoru w domowej dezynfekcji

Nadtlenek wodoru pomoże w utrzymaniu higieny w gospodarstwie domowym. Doskonale nada się do odkażenia muszli klozetowej i deski. Roztwór pozostawiony na powierzchni, a następnie spłukany wodą, zdezynfekuje również łazienkową ceramikę i klamki. W kuchni może posłużyć do odkażenia roboczego blatu i desek do krojenia. Oprócz tego nadtlenek wodoru poradzi sobie także z usuwaniem pleśni na powierzchniach, zabijając jej zarodniki.

Nadtlenek wodoru znajduje wiele zastosowań nie tylko w gabinetach medycznych, ale również w gospodarstwach domowych. Jest on doskonałym rozwiązaniem zarówno jeśli chodzi o dezynfekowanie, jak i o czyszczenie powierzchni.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz