Artykuł sponsorowany

Zastosowanie aparatury rentgenowskiej w stomatologii

Zastosowanie aparatury rentgenowskiej w stomatologii

Choć stomatologia nie jest obszernym działem medycyny, do diagnozowania poszczególnych przypadków wykorzystuje zaawansowane sprzęty. Jeżeli chodzi o ludzkie uzębienie, istnieje stosunkowo niewiele metod, by sprawdzić, na co dokładnie cierpi dany pacjent. Rentgenodiagnostyka pozwala na skuteczną ocenę dolegliwości i zaproponowanie skutecznego leczenia. W jakich sytuacjach stosuje się RTG w gabinetach dentystycznych?

Rentgen w celu postawienia trafnej diagnozy

Dokuczliwy ból zęba jest oznaką, że w jamie ustnej pacjenta dzieje się coś niepokojącego. Najczęściej jest to objaw tego, że próchnica dotarła do miazgi zębowej, wywołując stan zapalny. Żaden stomatolog nie podejmie się leczenia zębów bez dokładnego zobrazowania sytuacji. Tylko wykonanie zdjęcia RTG pozwala stwierdzić, jak bardzo zaawansowane są uszkodzenia zęba oraz jego kanałów. W ten sposób specjalista dobiera najskuteczniejszą dla pacjenta metodę leczenia.

Czasami komplikacje pojawiają się także po zakończeniu określonego zabiegu dentystycznego. Zdarza się, że dziąsło puchnie, na twarzy pojawia się obrzęk, co prowadzi do trudności w mówieniu i przyjmowaniu posiłków. Wówczas również konieczne będzie użycie aparatury rentgenowskiej w celu ustalenia przyczyny tych zmian.

Rentgen przed ekstrakcją zęba

Decyzja o usunięciu zębów również musi zostać poprzedzona zdjęciem rentgenowskim. Pozwala to stomatologowi określić trudność zabiegu oraz opracować jego plan. Jest to bardzo istotne zwłaszcza w sytuacji, gdy ekstrakcji poddawane są zęby mądrości lub - potocznie zwane - „ósemki”. Korzenie tych zębów mają bowiem bardzo skomplikowany kształt, co utrudnia przeprowadzenie zabiegu w sposób szybki.

Jak zauważa specjalista z firmy Magal, która zajmuje się sprzedażą i serwisem aparatury rentgenowskiej – coraz więcej prywatnych gabinetów stomatologicznych wyposażonych jest w aparat RTG. Choć jest to dla specjalisty znaczny wydatek, wpływa na prestiż placówki oraz zadowolenie pacjentów. Mogą oni wykonać komplet badań na miejscu, co skraca okres leczenia, a co za tym idzie –czas  trwania dolegliwości bólowych.

Radiologia cyfrowa

Stomatolodzy, którzy chcą zamontować w swoim gabinecie aparat RTG, muszą spełnić wszystkie wymagania dotyczące bezpieczeństwa jego użytkowania, które opracowane zostały przez Ministerstwo Zdrowia. Większość specjalistów decyduje się na sprzęt, który umożliwia cyfrowe pozyskiwanie zdjęć, co jest tańsze i wygodniejsze od tradycyjnej kliszy. Choć inwestycja ta wiąże się ze znacznym kosztem, jest w pełni opłacalna. Oszacowano, że środki zainwestowane w radiologię cyfrową zwracają się po wykonaniu około 5 tysięcy zdjęć, przyjmując, że wykonanie jednej fotografii na kliszy kosztuje od 1 do 5 zł.

Radiologia cyfrowa daje jednak znacznie więcej możliwości. Stomatolog otrzymuje obraz w czasie rzeczywistym i jeśli potrzebuje innego ujęcia, w każdej chwili może skorygować pozycję pacjenta. Sprzęt umożliwia również wykonywanie zdjęć panoramicznych, co usprawnia leczenie endodontyczne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz