Artykuł sponsorowany

Jak działa ultrasonograf? Na czym polega badanie USG?

Jak działa ultrasonograf? Na czym polega badanie USG?

Badanie USG to jedna z najpopularniejszych metod diagnostycznych. Stosuje się ją zarówno u ludzi – na przykład u kobiet w ciąży, jak i u zwierząt, w nowoczesnych gabinetach weterynaryjnych. USG pozwala zajrzeć do wnętrza organizmu pacjenta przez skórę, bez konieczności przeprowadzania operacji. Jak działa urządzenie pozwalające prowadzić takie badania, czyli ultrasonograf?

Z pomocą ultradźwięków

Badanie USG jest nieinwazyjne i całkowicie przyjazne dla pacjenta. Badanie ultrasonografem nie boli, nie jest nawet nieprzyjemne. Wnętrze organizmu jest poddawane obserwacji dzięki zastosowaniu do badania ultradźwięków. To metoda bardzo precyzyjna – badanie ultrasonografem pozwala na wykrycie nawet bardzo małych, liczących 0,1 mm zmian. Niestety, metoda ta ma też swoje ograniczenia. Fale ultradźwiękowe odbijają się od obszarów wypełnionych gazem, takich jak płuca czy jelita. Nie przechodzą także przez kości. Dlatego badanie USG nie pozwala lekarzom na dokładne przeanalizowanie stanu tych organów.

Budowa ultrasonografu

Bardzo ważną częścią każdego ultrasonografu jest też tak zwana sonda, czy inaczej głowica. To w niej znajduje się przetwornik, który wytwarza i dobiera ultradźwięki. Najważniejsze części głowicy aparatu ultrasonograficznego to emiter i odbiornik fal ultradźwiękowych.

  • Zadaniem emitera jest wysyłanie fali o określonej częstotliwości w kierunku badanej części ciała. Na miejscu dale rozbijają się o granice badanego narządu i wracają do odbiornika.
  • Odbiornik zbiera odbite fale. Dzięki temu możemy otrzymać obraz badanej części organizmu.

Obraz, który widzimy na monitorze, może być czarno-biały, lub – przy zastosowaniu najnowocześniejszych ultrasonografów – kolorowy, nawet w wersji 3D. Lekarz ma możliwość zatrzymania go na monitorze, żeby wykonać potrzebne pomiary. Wyniki badania pacjent może otrzymać w formie fotografii lub nagrania wideo. Z tej drugiej możliwości często korzystają kobiety w ciąży, które na USG po raz pierwszy zobaczyły swoją pociechę. Częstotliwości ultradźwięków, które wykorzystuje się w ultrasonografii medycznej, wynoszą od 2 do 50 MHz. Fale rozchodzą się akustycznie w naszym ciele i odbijają się od różnych narządów. Sposób ich odbicia wskazuje rzeczywistą kondycję narządów. Sprzedażą nowoczesnych ultrasonografów dla gabinetów lekarskich i weterynaryjnych zajmuje się Tomed. Zaopatrzenie medyczne.

Najlepsze rozwiązania

Początki ultrasonografii szacuje się na pierwsze lata po drugiej wojnie światowej. Ultrasonografia nieustannie się rozwija i pozwala na coraz precyzyjniejsze badania diagnostyczne. Dlatego warto upewnić się, że w gabinecie medycznym, do którego się wybieramy na badanie, jest najnowocześniejszy sprzęt do badań USG. Odpowiednia aparatura pozwoli na przeprowadzenie dokładniejszego badania. Nowoczesny aparat do badań ultrasonograficznych pomoże nam jak najszybciej otrzymać trafną diagnozę.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz