Artykuł sponsorowany

Komu przysługuje refundacja NFZ wózka inwalidzkiego?

Komu przysługuje refundacja NFZ wózka inwalidzkiego?

Osoby niepełnosprawne do codziennego sprawnego funkcjonowania potrzebują nie tylko specjalistycznej opieki medycznej, ale także odpowiedniego sprzętu. Jednym z nich jest z pewnością solidny wózek inwalidzki. Jest on refundowany przez NFZ, co znacznie ułatwia rozwiązanie problemu wielu osób. Zastanawiasz się, komu przysługuje refundacja oraz jak ją otrzymać?

Kto może otrzymać refundację?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że o refundację NFZ mogą ubiegać się osoby, które mają ubezpieczenie społeczne i zdrowotne ZUS. Jest to konieczne. Jednak równie istotną kwestią jest rodzaj schorzenia pacjenta, bo od tego zależy, na jaki rodzaj wózka otrzyma się pieniądze. Nie każdemu będą przysługiwać zatem modele elektryczne, jednak nie zmienia to faktu, że niepełnosprawna osoba będzie mogła otrzymać wózek za darmo.

Warto zaznaczyć, że jeśli wózek jest potrzebny jedynie czasowo lub natychmiast, to lepiej skorzystać z wypożyczalni sprzętu medycznego. Rozwiązanie to sprawia, że sprzęt otrzymuje się od zaraz, w przystępnej cenie. Tutaj przede wszystkim polecamy firmę Medar s.c., która oferuje nie tylko wózki inwalidzkie, ale wszelkie inne potrzebne urządzenia.

Jakie rodzaje wózków refunduje NFZ?

Wśród refundowanych przez NFZ wózków warto wymienić ręczne, ze stopów lekkich z możliwością składania i demontażu kół oraz specjalne, czyli elektryczne. W przypadku tych pierwszych, dofinansowanie mogą otrzymać dzieci od 3 do 18 roku życia oraz dorośli, u których stwierdzono trwałe ograniczenie poruszania się samodzielnie. 

O wózek inwalidzki z lekkich stopów można starać się w przypadku orzeczenia o trwałym ograniczeniu samodzielnego chodzenia, jednak gdy jednocześnie do poruszania się wózkiem nie potrzeba pomocy innych osób. W przypadku modelu elektrycznego, który stabilizuje plecy i głowę lub ma funkcję pionizację ciała, można skorzystać z refundacji, gdy stwierdzone zostało porażenie i niedowłady trzy- lub czterokończynowe, dwukończynowe jednostronne lub skrzyżowane.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz