Artykuł sponsorowany

Zasady składowania elektrośmieci

Zasady składowania elektrośmieci

Elektrośmieci to zużyte, zepsute oraz nieużywane sprzęty elektroniczne. Urządzenia tego typu mają odpowiednie oznaczenia w postaci naklejki, która informuje, że nie mogą być wyrzucane jak normalne odpady. Składowanie zużytej elektroniki podlega odrębnym zasadom. Przede wszystkim wyrzuca się je do specjalnych pojemników, dzięki czemu nie mieszka się ze zwykłymi śmieciami.

Dlaczego odpowiednie składowanie elektrośmieci jest ważne?

Każdy sprzęt elektroniczny zbudowany jest między innymi z części i pierwiastków, które mają bardzo szkodliwy wpływ na środowisko naturalne. Jeśli takie odpady są składowane w niewłaściwy sposób, toksyczne substancje mogą oddziaływać także na człowieka. Wśród szkodliwych pierwiastków zawartych w zepsutych sprzętach pojawiają się rtęć, brom, azbest czy kadm. Część z nich może przedostać się do wód gruntowych, a następnie zanieczyścić wodę pitną. Wywołuje to szereg niepożądanych konsekwencji dla zdrowia organizmu ludzi i zwierząt. Już jedna bateria może zanieczyścić nawet 400 litrów wody!

Prawidłowe składowanie elektrośmieci nie tylko chroni środowisko, ale dostarcza także wiele surowców z odzysku. Wpływa to na oszczędność środków finansowych wielu przedsiębiorstw. Odzyskiwaniem surowców i demontażem niepotrzebnej elektroniki zajmują się firmy recyklingowe, takie jak KN Meble. Dzięki nim związki złota, rtęć, luminofor, aluminium czy szkło trafiają ponownie do użytku.

Jak składować elektrośmieci?

Podstawowym pytaniem w kwestii składowania elektrośmieci jest: „gdzie je przetrzymywać?”. Wraz z nowelizacją ustawy o utrzymaniu porządku i czystości obowiązek ten spadł na urzędy gmin. Organ ten powinien co jakiś czas zapewnić miejsce na składowanie zepsutego sprzętu. Jeśli jednak tego nie robi lub z jakiegoś powodu nie oddało się elektrośmieci w terminie, można to zrobić, wyszukując dowolny punkt zbiórki elektrośmieci.

Do sprzętów, które można oddać do recyklingu lub utylizacji zalicza się, na przykład:

  • komputery,
  • telefony,
  • sprzęty elektroniczne,
  • urządzenia AGD,
  • baterie,
  • żarówki.

W ich składowaniu obowiązuje kilka podstawowych zasad. Elektrośmieci nie można przede wszystkim wyrzucać do zwykłego śmietnika. Osoby dopuszczające się tego czynu mogą zostać ukarane karą grzywny nawet do 5 tysięcy złotych. Zużyty sprzęt można oddać do wybranego punktu lub skorzystać z pomocy gminy, która zabierze niepotrzebne rzeczy. Jeśli istnieje taka możliwość, stary sprzęt zawsze można wymienić na nowy. Przetrzymywanie zepsutych lub wadliwych urządzeń także może powodować wiele szkód. Elektrośmieci nie powinno się również samodzielnie do montować. Podczas ich rozkręcania szkodliwe substancje mogą zostać uwolnione.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz