Artykuł sponsorowany

Czym jest regranulat?

Czym jest regranulat?
Regranulat jest innowacyjnym materiałem, który powstaje poprzez recykling tworzyw sztucznych. Pozwala na wykorzystanie tworzyw, które wcześniej musiały być utylizowane w niezbyt przyjazny dla środowiska sposób np. poprzez spalanie. Niewiele osób zna ten materiał – a szkoda! W jaki sposób powstaje i jakie są jego najważniejsze właściwości, które sprawiają, że jest powszechnie wykorzystywany we współczesnym przemyśle?

Jak wygląda?

Regranulat – jak sama nazwa wskazuje – występuje w formie niewielkich granulek. Mogą one mieć kształt kuleczek lub słupków, wszystko zależy od technologii produkcji, którą stosuje się w danym zakładzie przetwórczym. Tak naprawdę może mieć on różnorodne kolory i kształty, od bezbarwnego i czarnego po jaskrawe odcienie żółci i zieleni. Wiele osób widząc regranulat, nie zdaje sobie sprawy, czym tak naprawdę jest i jakie ma właściwości. Jeśli jesteś właścicielem zakładu produkcyjnego, który wykorzystuje tworzywa sztuczne – wiedza ta jest niezwykle ważna! Możesz nie tylko przyczynić się do ochrony środowiska, ale również obniżyć koszty produkcji – regranulat jest o wiele tańszy niż surowiec, który nie pochodzi z recyklingu.

Jak powstaje?

Regranulat to produkt pochodzący z recyklingu tworzyw sztucznych. Jego produkcją zajmuje się między innymi przedsiębiorstwo PreMedia, którego siedziba mieści się w Tarnowskich Górach. Powstanie regranulatu sprawiło, że ponowne wykorzystanie tworzyw sztucznych w przemyśle stało się o wiele łatwiejsze! W jaki sposób się go wytwarza? Najpierw odpady są dokładnie oczyszczane nie tylko z brudu, ale również domieszki innych tworzyw np. papierowych etykietek. Następnie są one osuszane i mielone. Ostatnim etapem jest wrzucenie zmielonego materiału do ekstrudera, w  którym powstaje granulat. W recyklingu tworzyw sztucznych i powstawaniu regranulatu może brać udział każdy z nas! Segregowanie tworzyw sztucznych sprawi, że ogromna część z nich może zostać przerobiona na granulat i ponownie wykorzystana w przemyśle.

Właściwości regranulatu

Właściwości regranulatu zależą od tworzywa, z którego został stworzony. Granulki są bardzo praktyczne, gdyż można precyzyjnie odmierzać ich ilość, którą stosuje się w produkcji elementów z tworzyw sztucznych. Regranulat jest odporny na działanie szkodliwych czynników środowiska, takich jak wilgoć oraz wahania temperatur. Dzięki temu bardzo łatwo można go transportować nawet na znaczne odległości. Regranulat to szansa na ocalenie środowiska naturalnego przed nadmiernym zaśmieceniem.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz