Artykuł sponsorowany

Zasada działania młynów

Zasada działania młynów

Rozdrabnianie surowca to proces stosowany powszechnie w wielu branżach przemysłu, od przetwórstwa surowców mineralnych, przez przemysł budowlany, chemiczny, kosmetyczny i farmaceutyczny, aż po przemysł spożywczy. Stopień końcowego rozdrobnienia surowca jest uzależniony od tego, jakiemu celowi ma służyć, a to z kolei wpływa na dobór parametrów komory mielącej oraz technologię odsiewania cząstek produktu końcowego w zależności od ich wielkości.

Mielenie i rozdrabnianie w przemyśle spożywczym

Zasadniczą sprawą w procesie rozdrabniania są oczekiwania wobec produktu końcowego – odnośnie stopnia jego rozdrobnienia i właściwości po rozdrobnieniu. Opis procesu to sprawa złożona i zależy od czynników takich jak rozmiar i forma rozdrabnianych ziaren, wzajemne ich ułożenie w komorze mielącej maszyny, parametrów technologicznych młyna, właściwości fizykochemicznych materiału a także trajektorii i prędkości przemieszczania się ziaren. W skrócie jest to oddziaływanie na materiał bądź na ziarna za pomocą nacisku, który wywierany jest przez element mielący. Ma to doprowadzić do pęknięcia ziarna i rozpadu na mniejsze elementy. Ten proces pochłania wiele energii i jest przedmiotem badań naukowych na całym świecie. Do rozdzielenia powstałych w wyniku mielenia ziaren na większe i mniejsze frakcje, służą tkaniny techniczne, czyli sita o określonych parametrach. W przemyśle spożywczym, zwłaszcza w przemyśle młynarskim wykorzystuje się czasem sita metalowe, ale coraz większe zastosowanie znajdują najnowszej generacji sita nylonowe, które dzięki swoim właściwościom zachowują się znacznie lepiej w kontakcie z żywności. Są na tyle elastyczne, że cząsteczki o wielkości oczka sita nie zatykają oczek, lecz przechodzę przez nie. Nylon jest też odporny na ścieranie oraz przy zastosowaniu cząstek zasadowych, zaś poliester zachowuje się lepiej w kontakcie z odczynem kwasowym. Sita młyńskie rozpina się na specjalnych systemach do naciągania sit i czyści specjalnymi czyścikami i elementami czyszczącymi przeznaczonymi dla przemysłu zbożowo-młynarskiego.



Sita do oddzielania ziaren różnych frakcji

O stopniu rozdrobnienia, który jest naszym celem, decyduje dobór młyna oraz jego parametrów technicznych. Na efekt końcowy ma też wpływ wilgotność i wejściowe uziarnienie oraz doświadczenie osoby obsługującej młyn, nabywane w trakcie pracy. Aby sprostać wydajności dzielenia cząstek na frakcje, sita dostarczane przez firmę Ko-Max są plecione. Sprawia to, że są idealne do przesiewania mąki, przesiewania cukru, ryżu, czy kukurydzy. Dzięki zróżnicowanej wielkości oczek, mogą być używane do przesiewania twardszych zbóż i ziaren, średniej wielkości ziaren, bądź do miękkich zbóż lub mąki piekarniczej i innych trudnych do przesiewania produktów. Znane są z wysokiej ceny, ale także z wysokiej wydajności i trwałości.

Opracowanie:
Mogilno, 900-Lecia 51
tel. 604 977 658
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz