Materiał Partnera

Najlepsze sita stosowane w przemyśle młynarskim

Najlepsze sita stosowane w przemyśle młynarskim

Współczesny przemysł młynarski wymaga zastosowania najnowocześniejszych urządzeń i materiałów. Zapotrzebowanie społeczeństwa na mąkę, z której powstaje podstawowy produkt żywnościowy, jakim jest chleb, wciąż rośnie, więc siłą rzeczy produkcja tego surowca musi odpowiadać zapotrzebowaniu. Utrzymanie doskonałej jakości produktu jest możliwe między innymi dzięki zastosowaniu wysokiej jakości sit i gaz młyńskich oraz asortymentu do ich reperacji.

Doskonałe tkaniny techniczne do przesiewania ziaren

Do niedawna w przemyśle zbożowo-młynarskim stosowano sita do przesiewania ziarna oraz sita do mąki wykonane z metalu. Był to materiał znacznie przekraczający trwałością i wytrzymałością sita czy gazy z tkaniny, ale z uwagi na charakterystykę metalu także nie zapewniał najlepszych warunków pracy. Wprowadzenie tkanin technicznych, to jest wykonanych z włókien poliamidowych i włókien poliestrowych zrewolucjonizowało tę gałąź gospodarki. Najlepszej jakości sita produkuje firma SAATI, a jej wyłącznym przedstawicielem na Polskę jest firma Ko-Max z Mogilna w woj. kujawsko-pomorskim. Firma SAATI produkuje tkaniny techniczne, które wykorzystywane są nie tylko w przemyśle spożywczym (głównie w przemyśle zbożowo-młynarskim, przemyśle ziemniaczanym, w piekarnictwie i makaroniarniach), ale także w chemicznym czy przy sitodruku. Sita te posiadają wszelkie niezbędne certyfikaty i spełniają wiele surowych norm pozwalających na ich kontakt z produktami żywnościowymi. Znane są też ze swojej wydajności i trwałości. Oferta firmy Ko-Max obejmuje przede wszystkim sita poliamidowe, czyli sita nylonowe z przeznaczeniem jako sita mączne, sita kaszkowe, gazy młyńskie, oraz służące do ich czyszczenia, mocowania i naciągania sprzęty i akcesoria.

Skąd bierze się przewaga sit nylonowych nad innymi materiałami?

Sita SaatiMill są plecione, dzięki czemu mogą sprostać dużej wydajności oddzielania cząstek. Ich trwałość wynika z wielu czynników, które odróżniają ten materiał na przykład od stali. Stal pod wpływem wibracji stosowanych w czasie przesiewania twardnieje i robi się krucha, podczas gdy w syntetycznych tkaninach technicznych ten proces nie zachodzi. Gdy metalowe sito skruszy się lub złamie, jego drobinki mogą wpaść do żywności, zaś plastikowe sita nie rozwłókniają się, zatem taka groźba nie istnieje. Dzięki elastyczności syntetycznych sit nawet cząsteczki o tej samej wielkości co oczka sita przesiewają się i nie zatykają oczek. Odporność nylonu na ścieranie pozwala na wykorzystanie go nawet do przesiewania cząsteczek ściernych, jak piasek czy proszek metaliczny. Można także przesiewać substancje o odczynach kwaśnych lub zasadowych, pamiętając tylko o tym, że poliamid lepiej znosi odczyn zasadowy, zaś sita poliestrowe mają zastosowanie do kwasów.

Opracowanie:
Mogilno, 900-Lecia 51
tel. 52 318 04 97
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz