Materiał Partnera

Zalety wind towarowych w budynkach mieszkalnych

Zalety wind towarowych w budynkach mieszkalnych

Z pewnością większość osób jest przeświadczona, że windy towarowe mają zastosowanie wyłącznie w obiektach użyteczności publicznej takich jak np. szpitale, hotele, domy towarowe, duże obiekty handlowe czy też w zakładach produkcyjnych, magazynach lub hurtowniach; nie zdziwi nikogo także ich widok na dużym statku, na platformie wiertniczej, a nawet na lotnisku czy kosmodromie. Natomiast w wysokich budynkach mieszkalnych spotykamy na ogół windy osobowe, przy których użyciu także można przetransportować meble, niektóre materiały budowlane czy jakieś cięższe urządzenia pod warunkiem nieprzekraczania dopuszczalnego udźwigu, w związku z czym nie widzimy tam potrzeby stosowania wind towarowych. O ile jednak rzeczywiście w dużych blokach mieszkalnych wind towarowe w zasadzie nie są stosowane, to inaczej ma się sprawa z domami jednorodzinnymi.

Do czego może służyć winda towarowa w domku jednorodzinnym?

W pewnych sytuacjach w domkach jednorodzinnych również montuje się windy osobowe, co oczywiście nikogo nie dziwi, bo przecież nieraz wymaga tego sytuacja zdrowotna mieszkańców. Do czego jednak może tam służyć winda towarowa? O tym opowiadają nam inżynierowie z firmy Elektromechanika Dźwigowa Paw-Lift z Łodzi.  

Najczęstsze zastosowanie tego specyficznego urządzenia transportowego w jednorodzinnym budynku mieszkalnym wiąże się z usytuowaniem i funkcjonowaniem kuchni. W optymalnie zaprojektowanym budynku wszelkie pomieszczenia usytuowane są względem siebie w taki sposób, aby wzajemna komunikacja między nimi była dla wszystkich mieszkańców jak najwygodniejsza. 

Nie zawsze wszak tak bywa; czasem kuchnia usytuowana jest na innym poziomie niż salon. Może być, że chcemy nasz dom przebudować i umieścić np. kuchnię w piwnicy, aby uzyskać większą powierzchnię mieszkalną na wyższych kondygnacjach. Problemem staje się wtedy dostarczanie gotowych, nieraz gorących potraw do położonych wyżej pomieszczeń; chodzenie z nimi po schodach jest tyleż niewygodne co i niebezpieczne. Niekiedy mamy w piwnicy jakąś pracownię, którą również chcielibyśmy w wygodny sposób skomunikować zresztą pomieszczeń. Problem może zostać rozwiązany przez zainstalowanie niewielkiej windy towarowej.

Czy możliwa jest instalacja windy towarowej w istniejącym budynku?

Instalowanie wind towarowych w budynkach mieszkalnych, które już istnieją, nie stanowi dzisiaj większego problemu. Nie wymaga to większej przebudowy, gdyż wystarczy wybić jedynie otwór w stropie. Przy czym samego szybu windy nie trzeba nawet murować, albowiem współczesne dźwigi towarowe posiadają własną obudowę, której zewnętrzne wykończenie może być w dowolny sposób aranżowane. Większość dostępnych na rynku modeli tych urządzeń nie potrzebuje osobnego pomieszczenia na maszynownię, ponieważ ich napęd znajduje się w obrysie szybu.

Pamiętać tutaj należy, że dźwig towarowy również musi być regularnie konserwowany i przeglądany, tak aby pozostawał w należytej sprawności technicznej i nie zagrażał bezpieczeństwu jego użytkowników.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz