Materiał Partnera

Wymarzona łazienka dla domu - propozycje aranżacyjne

Wymarzona łazienka dla domu - propozycje aranżacyjne

 Zaaranżowanie łazienki to jedno z największych wyzwań w czasie projektowania wystroju domu. Nawet mimo faktu, że spędzamy w niej stosunkowo niewiele czasu w ciągu dnia, to ze względu na swoje przeznaczenie powinno być to pomieszczenie bardzo funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu. W poniższym artykule pokażemy o czym pamiętać, żeby to osiągnąć.

Pomiar pomieszczenia

Urządzanie łazienki powinniśmy rozpocząć od dokładnego zmierzania jej we wszystkich wymiarach – mierzymy nie tylko powierzchnię podłogi, ale również rozmiar ścian oraz precyzyjnie określamy położenie przyłączy sanitarnych do montażu umywalki, wanny lub kabiny prysznicowej oraz ewentualnie sedesu, jeśli posiadamy łazienkę połączoną z toaletą. Takie pomiary są niezbędne byśmy mogli opracować projekt łazienki. Oczywiście, na to, gdzie znajdzie się ceramika łazienkowa nie mamy zbyt wielkiego wpływu, uzależnieni jesteśmy od rozkładu budynku – możemy jedynie zadecydować o ich wymiarach. Jeśli nasza łazienka jest niewielka, każdy fragment wolnej przestrzeni jest na wagę złota. Większą swobodę dają nam meble łazienkowe, czyli wszelkie szafki, półki i szuflady, jednak wciąż warto pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze – szafki wiszące umieszczamy w miejscach łatwo dostępnych i bezpiecznych. Nie wieszamy ich np. nad wanną, ponieważ wyjęcie z nich czegoś będzie bardzo utrudnione, a w czasie wychodzenia z kąpieli możemy zawadzić o szafkę głową. Po drugie – meble umieszczamy tak, żeby nie przeszkadzały nam w korzystaniu z urządzeń sanitarnych. Aby to umożliwić między meblami a urządzeniami sanitarnymi powinien zostać zachowany odpowiedni odstęp – przed sedesem, wanną i umywalką powinniśmy mieć co najmniej 70 cm wolnej przestrzeni, po bokach sedesu i umywalki warto zachować około 30 cm wolnego miejsca. Po trzecie – wykorzystujemy każdą wolną przestrzeń. Warto zainwestować w szafki pod umywalkę i lustra z szafką na kosmetyki.

Estetyka i kolory, czyli dbamy o wygląd łazienki

Zdecydowanie warto zadbać o to, by łazienka prezentowała się estetyczne. Choć wielu osobom biel na ścianach może kojarzyć się ze sterylnymi pomieszczeniami szpitali, należy pamiętać, że kolory mają znaczny wpływ na nasze postrzeganie łazienki.

- Ciemniejsze kolory mają tendencję do optycznego pomniejszania wnętrza – wyjaśnia specjalista firmy Eurołazienki – Dlatego umieszczanie ich do niewielkich łazienek sprawi, że pomieszczenie będzie sprawiać wrażenie jeszcze ciaśniejszego, bardziej przytłaczającego. Ciemne kolory idealnie spiszą się w łazienkach większych, w których nie ma problemu z ustawieniem wszystkich sprzętów i mebli.

Podobnie rzecz ma się jeśli chodzi o płytki ceramiczne na ścianach i podłogach. Ich rozmiary powinny być ściśle dostosowane do rozmiarów łazienki – między małymi płytkami tworzy się wyraźna siatka fug, która sprawa, że pomieszczenie się „kurczy”. W takim pomieszczeniach warto zadbać o to, by płytki były duże, a wypełnienia między nimi w kolorze jak najbardziej zbliżonymi do powierzchni płytek.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz