Materiał Partnera

Zalety leasingu pracowniczego

Zalety leasingu pracowniczego

Pracodawcy coraz chętniej decydują się na nowoczesne rozwiązania i skutecznie wdrażają je w swoich przedsiębiorstwach. Elementem takich działań jest między innymi leasing pracowniczy. Specjalistyczne firmy oddają do dyspozycji nie tylko pracowników fizycznych, ale coraz częściej wykwalifikowanych księgowych, prawników i innych ekspertów. Jakie zalety ma korzystanie z „wypożyczonych” pracowników? Wyjaśniamy.

Czym jest leasing pracowniczy?

Leasing pracowniczy to inaczej zatrudnienie pracownika na umowę o pracę na czas określony przez specjalistyczną firmę i wynajęcie go innemu pracodawcy. Zespół specjalistów podpisuje umowę zarówno z pracodawcą, jak i pracownikiem. W rezultacie dopełnieniem wszystkich wymogów, jakie zostały zawarte w kodeksie pracy, a także obsługą kadrową i kwestiami finansowymi pracowników leasingowanych zajmuje się firma świadcząca usługę ich wynajmowania.

Rozwiązanie tego typu to idealne wyjście dla firm, które poszukują siły roboczej do realizacji nowych projektów o konkretnym okresie trwania. Leasingowani pracownicy mogą skutecznie uzupełnić również niedobór kadry pracowniczej w kryzysowej sytuacji, w czasie urlopów, zwolnień lekarskich i innych nagłych sytuacji. Oczywiście z leasingu pracowniczego mogą korzystać wszystkie firmy – zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i te mniejsze. Jakie więc zalety płyną z tego typu alternatywy?

Leasing pracowniczy – zalety

Chociaż w Japonii i innych krajach leasing pracowniczy jest popularny i uznawany za korzystną opcję, w Polsce nie jest jeszcze on zbyt ceniony. Jest to błąd, ponieważ dla pracodawców rozwiązanie tego typu ma mnóstwo zalet, takich jak:

  • brak zobowiązań prawnych wobec wynajmowanych pracowników,
  • ograniczenie formalności kadrowych i administracyjnych,
  • płacenie tylko za konkretnie zrealizowaną pracę,
  • możliwość szybkiej wymiany pracownika, jeśli nie podoła obowiązkom,
  • brak kosztów rekrutacji i selekcji personelu,
  • możliwość wynajęcia pracownika na konkretny czas, nawet na godzinę,
  • wsparcie swojej kadry pracowniczej w trudnym okresie,
  • możliwość bezpiecznego sprawdzenia przyszłych członków zespołu.

Warto korzystać ze sprawdzonych firm, oferujących usługę wypożyczenia pracownika, takich jak Viacore, których domeną jest świadczenie usług leasingu kadrowego w branży budowlanej i związanej ze sprzątaniem. Umowy, urlopy, zwolnienia i inne formalności nie muszą już obchodzić pracodawcy, jeśli zdecyduje się skorzystać z takiego rozwiązania. Elastyczna możliwość ustalenia budżetu, czasu trwania wynajęcia pracownika, minimum formalności i oszczędzenie czasu, są znacznym odciążeniem dla przedsiębiorstwa.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz