Materiał Partnera

Ukraińcy – cenieni pracownicy w polskich przedsiębiorstwach.

Ukraińcy – cenieni pracownicy w polskich przedsiębiorstwach.

Od kilka lat sukcesywnie wzrasta w Polsce zatrudnienie Ukraińców. Mogą oni znaleźć pracę w Polsce w naprawdę wielu branżach.  Bardzo często Ukraińcy prowadzą polskie taksówki, stanowią obsługę hoteli oraz restauracji czy wykonują sezonowe prace w gospodarstwach rolnych. Uważani są za pracowitych i oddanych podwładnych, a ich koszty utrzymania są niższe w porównaniu do zatrudnienia polskiego pracownika. Gdzie ich szukać ?

Jakie formalności musi spełnić pracodawca?

Pierwszym zadaniem dla pracodawcy jest znalezienie ukraińskiego pracownika, który będzie posiadał odpowiednie kwalifikacje oraz umiejętności do pracy w jego przedsiębiorstwie. Ukrainiec musi wyrazić chęć podjęcia takiego zatrudnienia i zgodzić się na zaproponowane warunki. Następnie pracodawca zobowiązany jest udać się do Powiatowego Urzędu Pracy celem złożenia oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi. Takie oświadczenie można też złożyć za pośrednictwem Internetu. Konieczne będzie również wniesienie stosowanej opłaty oraz skompletowanie kilku dokumentów niezbędnych do uzyskania przez obywatela Ukrainy zgody na pracę. Zazwyczaj procedura trwa do 2 tygodni. Opłata za wydanie wyżej wspomnianego oświadczenia nie jest wysoka- wynosi 30zł. Dodatkowo, jeżeli załatwienie wszystkich formalności powierzymy zaufanej agencji takiej jak np. Dobra Praca- koszty związane z jego wydaniem będą po stronie pośrednika.

Polak nie wszędzie chce pracować

Głównym powodem dla którego Ukraińcy tak chętnie zatrudniani są w Polsce jest fakt, że nasi rodacy nie chcą podejmować się pracy każdego rodzaju. Od kilku lat bezrobocie w naszym kraju spada, dzięki czemu polski pracownik może wybierać spośród licznych ofert pracy i dostosowywać warunki zatrudnienia do swoich potrzeb. Tysiące osób znalazło także stałe zajęcie na Zachodzie i nie nosi się z zamiarem powrotu. W wielu miejscach istnieją więc duże braki kadrowe, które można uzupełnić z pomocą naszych wschodnich sąsiadów. Najwięcej z nich zatrudnionych jest w branży przemysłowej, budowalnej i gastronomicznej.  Dla Ukraińców polskie stawki są bardzo atrakcyjne ponieważ w ich własnej ojczyźnie praca jest dużo gorzej opłacana. Mają więc silną motywację i nastawieni są na zarobek, co przekłada się na wysoką jakość realizowanych przez nich obowiązków.

Gdzie szukać ukraińskich pracowników?

W celu znalezienia pracownika można oczywiście działać na własną rękę. Jest to jednak bardzo czasochłonne zajecie. Warto powierzyć to zadanie sprawdzonej agencji pośrednictwa pracy. Firma Dobra Praca S.C. od kilku lat z powodzeniem zajmuje się sprowadzaniem do Polski ukraińskich pracowników.  Za jej pośrednictwem można skorzystać z doboru wykwalifikowanego personelu dla naszej firmy, leasingu pracowników na podstawie ustawy o pracy tymczasowej oraz profesjonalnego doradztwa w kwestii legalizacji pobytu i pracy obcokrajowców.

 

 

Opracowanie:
Poznań, Składowa 4 lok. 6
tel. 783 003 775
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz