Materiał Partnera

Zalety kotłów na ekogroszek

Zalety kotłów na ekogroszek

Zaawansowane technologicznie kotły oraz wydajne paliwo potrafią osiągać moc grzewczą niskim kosztem przy małej szkodliwości dla środowiska. Kotły na ekogroszek to także wysoka wygoda użytkowania. Rzadko się je rozpala, podajnik samodzielnie podaję paliwo, a odpowiedni sterownik utrzymuje w budynku określoną temperaturę bez uciążliwych skoków ciepła lub zimna.

Niższe zanieczyszczenia, wyższa wydajność

Głównym zadaniem powstania nowoczesnych kotłów klasy 5 było ograniczenie emisji spalin, dlatego też często nazywa się je ekologicznymi. Występują w wersji tradycyjnej, jak i zautomatyzowanej, która jest całkowicie bezobsługowa. Spalanie ekogroszku jest dużo mniej szkodliwe dla środowiska niż spalanie węgla kamiennego w tradycyjnym piecu. Kotły na ekogroszek emitują nawet 5 razy mniej zanieczyszczeń niż kotły klasy 3, co oznacza, że emisja tlenku węgla może być nawet 50 razy niższa. Jedną z najważniejszych zalet jest ich wysoka sprawność. Kotły klasy 3 osiągają sprawność wysokości około 50-60%, natomiast kotły klasy 5 nawet 90%. Skutkuje to lepszym spalaniem, które przekłada się na mniejsze straty ciepła i większe oszczędności.  

Rzadka potrzeba obsługi

Kocioł na ekogroszek z zasobnikiem to także wygoda użytkowania. Zasobnik może być uzupełniany raz na kilka dni. Nie trzeba go także codziennie rozpalać. Ponadto możliwa jest wysoka precyzyjność regulacji temperatury. Spalanie staje się więc optymalne i nie powoduje skoków ciepła. 

UWAGA!!! Tylko kotły pelletowe posiadają palniki samoczyszczące.

Zalety palenia ekogroszkiem

Ekogroszek to paliwo, które ze względu na swoje właściwości, jest coraz popularniejsze. Przy niewielkiej cenie jest bardzo ekonomiczne. Spalanie jest wydajne i zostawia małe ilości popiołu. Wszystko to wpływa na obniżenie kosztów wytwarzanej energii cieplnej. Kocioł wymaga odpowiedniej wielkości kotłowni. Natomiast składowanie ekogroszku, który sprzedawany jest w workach, przeważnie nie zajmuje tyle miejsca co klasyczny węgiel. Obecnie wprowadzane są coraz radykalniejsze przepisy co do posiadania pieców na węgiel emitujący wysokie zanieczyszczenia. W efekcie można starać się o dofinansowanie na wymianę starego pieca na kocioł 5 klasy.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz