Artykuł sponsorowany

O czym warto wiedzieć przy wyborze kotła lub pieca?

O czym warto wiedzieć przy wyborze kotła lub pieca?

System centralnego ogrzewania w domach jednorodzinnych gwarantuje komfort termiczny wewnątrz budynku przez cały rok. Jeśli dom nie jest podłączony do sieci miejskiej, konieczna jest instalacja domowej kotłowni oraz wybór odpowiedniego pieca c.o. Dobranie tego właściwego zależy od wielu czynników. Podstawowym elementem, który umożliwia klasyfikację urządzeń, jest paliwo.

Rodzaje kotłów grzewczych

Zależnie od tego, czy do ogrzewania wykorzystuje się gaz, energię elektryczną, olej czy paliwa stałe, wymagana jest nieco inna konstrukcja pieca c.o. Składają się na nią między innymi: podajniki, palniki, układy sterowania czy usytuowanie zbiornika na popiół w piecach na paliwo stałe.

Kotły centralnego ogrzewania dzieli się na kilka grup, które różnią się między sobą budową i funkcjami.

Podział ze względu na metodę podawania paliwa

  • Kotły z podajnikiem ślimakowym, które wyróżnia specjalnie skonstruowany podajnik. Przypomina on śrubę, jaką można znaleźć w maszynce do mięsa. Podobna jest też zasada przesuwania materiału opałowego, który jest podawany sukcesywnie, a jego ilość jest regulowana prędkością obrotów podajnika. Takie kotły często są wyposażone w żeliwny ruszt, który gwarantuje im bardzo długą żywotność. Kolejnym atutem jest możliwość wykorzystania ich w systemie pracy ciągłej.
  • Kotły z podajnikiem tłokowym wyposażone są w specjalny tłok, który cyklicznie wpycha do komory spalania określone porcje materiału. Tego typu urządzenia oferują bezpyłowe opróżnianie, a ich moc grzewcza wynosi od 15 do 300 kW.

Podział ze względu na rodzaj paliwa

  • Kotły uniwersalne to urządzenia, które mogą być zasilane każdym rodzajem stałego opału i pracują w szerokim zakresie mocy – od 15 do 450 kW. Uniwersalność tych modeli pozwala na ich stosowanie zarówno w budynkach jednorodzinnych, jak i w kotłowniach osiedlowych czy w domach wielolokalowych.
  • Kotły na pellet to urządzenia przystosowane do spalania wyłącznie jednego rodzaju paliwa, natomiast ich konstrukcja pozwala na osiągnięcie bardzo wysokiej efektywności spalania.
  • Kotły olejowo-gazowe, gazowe i olejowe, które oferuje m.in. firma Lumo Technika Grzewcza Sp. z o.o., to urządzenia przeznaczone zarówno do opalania paliwem płynnym, jak i gazem.  Przystosowanie do zastosowania wybranego paliwa polega na wyborze odpowiedniego palnika. Specjalna konstrukcja do minimum ogranicza emisję szkodliwych związków oraz gwarantuje bardzo wysoką sprawność urządzenia.

Podział ze względu na dodatkowe funkcje

  • Kotły retortowe dostępne są zarówno w wersji z podajnikiem ślimakowym, jak i z tłokowym. Są wyposażone w urządzenia sterujące, które umożliwiają regulację przepływu powietrza i dozowania paliwa. Takie urządzenie może pracować przez wiele dni bez dozoru i obsługi pracownika.
  • Kotły kondensacyjne są przystosowane do odzyskiwania ciepła ze spalin metodą wykraplania pary wodnej. Zdecydowanie zmniejsza to straty energetyczne oraz ogranicza nakłady na paliwo.

W praktyce stosuje się zamiennie dwie nazwy – kotły i piece centralnego ogrzewania. W ujęciu technicznym jednak są to dwie różne kategorie, bowiem do pieców zalicza się urządzenia, które zapewniają ciepło bezpośrednie, a kotły produkują to ciepło, które następnie jest rozprowadzane systemem rur do wymienników. Do transportu ciepła wykorzystywany jest nośnik, którym najczęściej jest woda.

Oceń artykuł (1)
2.0
Komentarze
Dodaj komentarz