Materiał Partnera

Wytrzymałe rośliny do ogrodu – które gatunki przetrwają polskie mrozy i niesprzyjające warunki środowiska?

Wytrzymałe rośliny do ogrodu – które gatunki przetrwają polskie mrozy i niesprzyjające warunki środowiska?

Zakładanie ogrodu powinno być przemyślane i wykonane zgodnie z warunkami, jakie możemy zapewnić poszczególnym roślinom. W Polsce mamy klimat umiarkowany, co oznacza bardzo ciepłe lato przy jednocześnie dość mroźnych zimach. Nie trzeba jednak ograniczać się do typowo rodzimych i pospolitych gatunków w ogrodzie. Istnieją bowiem naprawdę atrakcyjne krzewy i drzewka, które bez problemu przezimują i odrodzą się na wiosnę.

Jagoda kamczacka

Jagoda kamczacka to nie tylko przepiękny krzew ozdobny. Każdego roku wydaje również liczne owoce. Przypominają wyglądem jagody leśne, lecz są owalne, nieco stożkowate. W smaku raczej kwaskowate. Nadają się zarówno do spożywania na surowo, jak i  do przetworów lub jako dodatek do ciast. Jagoda kamczacka wytrzymuje nawet skrajnie niskie temperatury (-35 stopni), jednak by nabrała pełni sił,  wymaga lekko kwaśnej gleby. Można ją kupić w większości dobrych sklepów ogrodniczych np. Centrum Ogrodnicze OCZKO w Ostrzeszowie.

Twalina jarzębolistna

Jej ostateczne rozmiary nie są wielkie, osiąga około metra wysokości. Kwitnie dość późno, gdyż dopiero w okresie wakacyjnym. Jej kwiaty występują w formie bielutkich wiech, z daleka przypominających aksamitne puszki. Rośnie nawet na stosunkowo słabych glebach, wystarczy jej umiarkowane nasłonecznienie i regularne podlewanie w raczej średniej ilości wody. Twalina wyróżnia się tym, że jej młode listki mają barwę czerwoną i dopiero po czasie robią się jasnozielone.

Karagana syberyjska

To, co wyróżnia tę roślinę ozdobną, to charakterystyczne, jaskrawożółte kwiatki. Późną wiosną, mnie więcej na przełomie maja i czerwca, karagana zdaje się niemal świecić na żółto. Może dorastać aż do sześciu metrów wysokości. Należy pamiętać, aby nie sadzić jej w mocno zacienionym miejscu, gdyż bardzo lubi promienie słoneczne. Jeśli chodzi o podlewanie, nie powinniśmy jej przelewać. Karagana syberyjska jest wyposażona w drobne kolce, znajdujące się u podstawy liści, dlatego lepiej, żeby nie dotykały jej małe dzieci, a dorośli podczas prac pielęgnacyjnych muszą zachować ostrożność.

Czego lepiej unikać?

Popularnymi roślinami ogrodowymi są eukaliptus górski oraz bluszcz kolchidzki. Bluszcz kolchidzki znacznie różni się od tego pospolitego – ma o wiele większe, dwubarwne (ciemnozielony przeplatany jasną zielenią) liście. Z tego powodu jest naprawdę kuszącą propozycją. Eukaliptus zaś wydaje się lazurowy, niemal błękitny. Niestety obie rośliny nie zawsze przetrwają zimę. Jeśli chcemy je uprawiać, najlepiej jest zdecydować się na wybudowanie ogrodu zimowego lub zasadzenie w doniczkach i zimowanie w garażach.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz