Materiał Partnera

Wymiana opon krok po kroku

Wymiana opon krok po kroku

Wymiana opon podzielona jest ze względu na dwa sezony. Pierwsze wizyty w serwisie związane są z pojawieniem się przymrozków oraz zapowiadanymi opadami śniegu.  Wówczas kierowcy decydują się na zmianę ogumienia letniego na zimowe. W drugim przypadku chodzi o sytuację po zimie, kiedy na zewnątrz robi się już ciepło – wówczas zmienia się opony zimowe na letnie.

Wymiana opony w serwisie – od czego zacząć?

Spora część kierowców nie decyduje się na samodzielną wymianę opon. Wynika to przede wszystkim z braku posiadania drugiego zestawu opon założonych na felgach. Wówczas zmiana ogumienia polegałaby wyłącznie na zmianie całego koła – z wersji zimowej na letnią lub odwrotnie. Podczas wymiany opon w serwisie, kierowcy bardzo często pytają mechaników o stan ogumienia. Jednak należy pamiętać, że stan opony to nie jedyny element, jaki wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Ważny jest odpowiedni montaż, wyważenie koła oraz jego odpowiednie dokręcenie.

Specjalista z firmy P.H.U. ANIKA Rafał Polter zauważa: Pierwszym krokiem podczas wymiany opon jest zawsze ich demontaż. Na tym etapie, mało doświadczone firmy zajmujące się wymianą opon mogą doprowadzić do uszkodzenia coraz częściej montowanego czujnika ciśnienia. Znajduje się on przy zaworze lub też w kanale centralnym, dlatego tak łatwo o jego uszkodzenie. Wyspecjalizowane zakłady do demontażu opon używają specjalnych past demontażowych. Należy jednak pamiętać, że nie każde pasty nadają się do demontażu, a zastosowanie nieodpowiedniej może prowadzić do pogorszenia komfortu późniejszej jazdy - dodaje.

Pasty przeznaczone do montażu i demontażu nie tylko ułatwiają to zadanie, dodatkowo wpływają na zminimalizowanie naprężeń występujących podczas demontowania oraz pompowania kół. Są chemicznie neutralne względem opony. Ponadto umożliwiają uszczelnienie styku stopki opony z obręczą oraz nie brudzą opony ani karoserii pojazdu.

Drugi etap wymiany opon – na czym polega?

Na drugim etapie prac wykonuje się wyważenie opony. Jest to jeden z kluczowych momentów wymiany opon – wpływa bezpośrednio na komfort jazdy, jak i bezpieczeństwo. Podczas wyważania należy stosować specjalne ciężarki. Wykorzystywane odważniki powinny mieć odpowiedni:

  • poziom sztywności oraz sprężystości – wpływa on na uniknięcie uszkodzeń przy ich nabijaniu na obręcze,
  • kształt – do każdej obręczy konieczne jest zastosowanie innego odważnika,
    w przypadku tych niestandardowych konieczne jest stosowanie specjalistycznych ciężarków.

Zakończenie wymiany opon

Ostatnim elementem wymiany opon jest dokręcenie koła. Czynność ta wydaje się najprostszą z całego procesu, jednak jest równie istotna, jak wyważenie opon. Klucze udarowe przeznaczone są wyłącznie do odkręcania śrub oraz ich wstępnego dokręcenia. Dociąganie śrub w kołach powinno być wykonywane za pomocą kluczy dynamometrycznych. Dzięki zastosowaniu takiego klucza możliwe jest właściwe dokręcenie śruby – przestrzeganie zasad pozwala nie tylko na montaż koła, ale chroni przed zerwaniem gwintu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz