Artykuł sponsorowany

Wymiana filtra klimatyzacji samochodowej i czynnika chłodniczego

Wymiana filtra klimatyzacji samochodowej i czynnika chłodniczego

Klimatyzacja samochodowa to podzespół, który nie tylko ma za zadanie ochładzać i ogrzewać wnętrze pojazdu, ale zapewniać w nim zdrowy mikroklimat, o odpowiednim poziomie wilgotności. Nowoczesne układy filtrują również nieprzyjemne zapachy, alergeny, pyłki, piaski, grzyby, pleśnie i roztocze, zapewniając kierowcom bezpieczeństwo zdrowotne. Istotnymi działaniami są jednak przeglądy kontrolne klimatyzacji, a także działania serwisowe.

Kontrola dwa razy w roku!

Kontrola układu klimatyzującego w samochodzie powinna być przeprowadzana dwa razy w roku. Pierwsza przed okresem zimowym, a druga po nim. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasza instalacja w odpowiedni sposób funkcjonuje zapewniając chłód latem i ciepło zimą. Istotne przy kontroli klimatyzacji, jest wymienianie filtrów. To one w dużej mierze odpowiadają za eliminowanie różnego rodzaju zanieczyszczeń. Ważne przy kontrolach jest również przeprowadzanie odgrzybiania klimatyzacji metodą ozonowania. Ozon, który jest nazywany inaczej czystym tlenem eliminuje z całej instalacji grzyby, pleśnie, wirusy i bakterie, a także wszystkie ich formy przetrwalnikowe, zapewniając sterylność nawet do kilku miesięcy. Warto zatem powtarzać ten proces co pół roku, w takich zakładach mechaniki i elektroniki pojazdów, jak firma Sowier. Przedsiębiorstwo to działające w Krakowie jest autoryzowanym serwisantem Toyoty, a także warsztatem sieci Bosch-Service, dlatego jakość wszystkich działań, jest gwarantowana!

Serwis klimatyzacji

Serwis klimatyzacji można podzielić na dwie części. Pierwszy z nich, mało inwazyjny jest dedykowany dla wszystkich modeli aut i powinien być przeprowadzany przynajmniej, co dwa lata. Zakłada on wymianę czynnika chłodniczego, którego wyeksploatowanie może doprowadzić nawet do uszkodzenia sprężarki klimatyzacji, czy też osuszacza. Ważne jest również sprawdzenie specjalistycznym sprzętem szczelności instalacji – działanie to wykonuje się po oczyszczenie całego układu, a kontrola przebiega najpierw przy zgaszonym silniku, a następnie przy jego pracy. Drugim typem serwisu klimatyzacji, jest jej naprawa w przypadku awarii. Niestety większość z nich to wynik braku odpowiedniego dbania kierowcy o ten układ. Rzadziej dochodzi bowiem do uszkodzeń w wyniku słabej jakości montażu, czy zastosowania materiałów konstrukcyjnych o niskich parametrach technicznych. Jeśli chcesz uniknąć zatem wysokich kosztów napraw systemu klimatyzacyjnego w samochodzie, zadbaj o częste kontrole w wyspecjalizowanym zakładzie!

Pamiętaj! Osoby z astmą, czy alergiami wziewnymi oraz innymi schorzeniami układu oddechowego powinny szczególnie dbać o prawidłowość działania klimatyzacji samochodowej. Dzisiaj można w niej zamontować tzw. jonizatory powietrza.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz