Artykuł sponsorowany

Wymagania związane z oświetleniem awaryjnym i przeprowadzanie pomiarów

Wymagania związane z oświetleniem awaryjnym i przeprowadzanie pomiarów

Światło to bardzo ważny element naszego życia, zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym, kiedy to dzień jest krótszy. Niestety czasami oświetlenie elektryczne jest dość zawodne np. w takich sytuacjach jak zanik napięcia zasilającego. Na szczęście na wypadek takich sytuacji stworzono system chroniący przed skutkami braków wynikających z owych zaników napięcia zasilającego. Więcej dowiecie się z lektury poniższego artykułu.

Czym jest oświetlenie awaryjne?

Oświetlenie awaryjne jest zagadnieniem, które obejmuje specjalny typ oświetlenia, które stosowane jest zawsze w momencie awarii zasilania związanej z oświetleniem podstawowym. Oświetlenie to działa w sposób zupełnie niezależny od źródeł zasilania oświetlenia podstawowego, a dzielone jest ono na:

  • Oświetlenie ewakuacyjne - Jest to rodzaj oświetlenia, którego głównym celem jest wskazanie drogi wyjścia osobom znajdującym się w obiekcie, gdzie wystąpiło potencjalne zagrożenie. Oświetlenie to dzieli się na trzy części takiej jak oświetlenie drogi ewakuacyjnej, oświetlenie strefy otwartej oraz oświetlenie strefy wysokiego ryzyka. Jak wiadomo ten rodzaj oświetlenia awaryjnego jest jednym z elementów systemu przeciwpożarowego i musi spełniać ono narzucone normy.
  • Oświetlenie zapasowe - Ten typ oświetlenia uruchamia się w momencie jakiejkolwiek awarii podstawowego źródła oświetlenia i umożliwia ono dalsze, bezproblemowe wykonywanie czynności w których musi występować zasilanie prądem elektrycznym.

Gdzie należy stosować oświetlenie awaryjne?

Zgodnie z zapisami, które określa norma PN-EN 1838 oświetlenie awaryjne należy stosować w miejscach gdzie istnieje jakiekolwiek ryzyko utraty zdrowia poprzez działanie czynników takich jak na przykład wybuch pożaru. Do takich miejsc gdzie obowiązkowo musi znaleźć się oświetlenie awaryjne wraz z odpowiednimi oznaczeniami wyjść ewakuacyjnych są między innymi:

  • Wszelkiego typu sale widowiskowe (m.in. kina, teatry, filharmonie)
  • Lokale gastronomiczne
  • Hale sportowe i stadiony
  • Salach muzealnych
  • Pomieszczeniach, których powierzchnia całkowita wynosi więcej niż 1000 m2
  • Szpitalach i innych punktach medycznych
  • Różnego typu obiektach mieszkalnych (głównie na klatkach schodowych)
  • Obiektach użyteczności publicznej

Pomiary oświetlenia awaryjnego

Wszelkiego rodzaju pomiary oświetlenia awaryjnego oraz sprawdzanie jego elementów pod względem spełniania norm oraz stanu technicznego, a także dobrego rozmieszczenia zgodnie z rozporządzeniem MSWiA z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów muszą zostać wykonywane nie rzadziej niż co 12 miesięcy.

Kto może dla nas wykonać oświetlenie awaryjne oraz przeprowadzić stosowne pomiary?

W tym celu warto skorzystać z usług sprawdzonej firmy Rex Mar Marcina Głowackiego, której wykwalifikowani i doświadczeni w sowim fachu pracownicy rzetelnie i z zaangażowaniem oraz sumiennością podchodzą do wykonywanych obowiązków.

Opracowanie:
Piotrków Trybunalski, Niedźwiedzia 5
tel. 509 313 365
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz