Artykuł sponsorowany

Wykroczenie czy przestępstwo - jaka jest różnica?

Wykroczenie czy przestępstwo - jaka jest różnica?

Pojęcia wykroczenie i przestępstwo często są rozumiane jako tożsame i niektórzy stosują je zamiennie. Osoby, które nie mają nic wspólnego z prawem, często nie potrafią ich rozróżnić. Natomiast zarówno w teorii, jak i praktyce każde z nich oznacza co innego, choć obie czynności mają wspólną cechę, a mianowicie są zabronione przez kodeks karny. W tym artykule przedstawimy podstawowe różnice, aby więcej nie było problemu z ich zdefiniowaniem.

Przestępstwo                                                                                     

Definicja przestępstwa jest regulowana poprzez ustawę z dnia 6 czerwca 1997 r. Rozumiane jest jako czyn zabroniony pod groźbą kary, który ma szkodliwość społeczną w stopniu wyższym niż znikomy. Przestępstwo może mieć charakter występku lub zbrodni, a różnicą między nimi jest wysokość kary. Za zbrodnię grozi minimum 3 lata pozbawienia wolności, czyli mówimy tutaj o karze od 3 lat do 10 lat więzienia. Natomiast za występek jest przewidziana kara od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Wykroczenie

Według definicji wykroczenie może być popełnione umyślnie bądź nieumyślnie. Jest to czyn szkodliwy społecznie, którego definicja uregulowana jest przez ustawę z dnia 20 maja 1971 r. Za wykroczenie może grozić kara grzywny, nagana, ograniczenie wolności na czas jednego miesiąca, obowiązek przeproszenia poszkodowanego lub naprawienia szkody. W najgorszym przypadku jest to kara aresztu na okres od pięciu do trzydziestu dni. Przy wymierzaniu kary brane pod uwagę są takie czynniki, jak: rozmiar szkody, motyw czy stopień szkodliwości. Istnieją kancelarie, np. Kancelaria Adwokacka Moniki Ochnio-Pawluczuk w Siedlcach, które specjalizują się w prawie wykroczeń i udzielają porad prawnych w toczącym się postępowaniu.

Różnice między przestępstwem a wykroczeniem

Jedną z zauważanych od razu różnic jest to, że oba pojęcia są definiowane w różnych ustawach. Podstawowymi różnicami są: stopień szkodliwości czynu oraz wymiar kary za jego popełnienie. Przestępstwo zwykle ma charakter umyślny, a wykroczenie już niekoniecznie. Wykroczenia stanowią w prawie karnym naruszenia administracyjno-prawne, a przestępstwa w dużej mierze to naruszenia o charakterze kryminalnym, które posiadają duży stopień niebezpieczeństwa. Ponadto o wymiarze kary decydują inne organy władzy. W przypadku wykroczeń jest to sąd rejonowy, a w przypadku przestępstw może być to zarówno sąd rejonowy, jak i okręgowy.

Jak widać, danych pojęć nie powinno stosować się zamiennie. Każdy z tych czynów ma swoją własną szkodliwość i inny wymiar kary. Dlatego ważne jest, aby stosować obie definicje oddzielnie.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz