Artykuł sponsorowany

Wykop pod fundamenty tylko ciężkim sprzętem

Wykop pod fundamenty tylko ciężkim sprzętem

W ostatnich latach nastąpił boom budowlany. Praktycznie na każdym kroku możemy zauważyć budowę czy to dużych obiektów handlowych, biurowców czy mniejszych inwestycji jaki domy jednorodzinne czy małe bloki wspólnotowe. We wszystkich tych miejscach wykorzystywany jest specjalistyczny ciężki sprzęt budowalny, czyli pojazdy ciężarowe o dużej ładowności i specjalnie zaprojektowane do wykonywania robót budowlanych.

Jakie prace są wykonywane przez ciężki sprzęt budowlany?

Sprzęt budowlany to specjalistyczny sprzęt ciężki, który znacząco przyspiesza wykonanie pracy na budowie. Zastępuje on człowieka, który samodzielnie pewnych czynności nie byłby w stanie wykonać sam lub trwałoby to zbyt długo. Dlatego do takich robót wykorzystuje się sprzęt budowlany.  Do najczęściej wykonywanych prac na budowie należą:

  • wykopy pod fundamenty,
  • wykopy pod ogrodzenia, drenaże, przyłącza wodne, elektryczne, gazowe,
  • wykopy pod kanalizacje, oczyszczalnie ścieków, sieci wodociągowe,
  • wykopy pod kanały i rowy melioracyjne,
  • rekultywacja terenu,
  • usuwanie starych fundamentów, elementów betonowych lub korzeni drzew z ziemi,
  • wyburzenia,
  • załadunek materiałów sypkich,
  • przeróbka i frakcjonowanie kruszyw i węgla,
  • przeładunek towarów sypkich w relacji wagon-wagon, wagon-samochód.

Wykop pod fundament jak wykonać go prawidłowo?

Wykop pod fundamenty to pierwszy etap prac budowlanych. Najlepiej zaplanować je w pierwszym kwartale kwietnia, kiedy ziemia nie jest już zmarznięta, a zakończyć przed pierwszymi przymrozkami, czyli na koniec października. Przed przystąpienie do pracy warto wykonać badania gruntu, które pozwoli określić możliwą głębokość wykopu oraz określi skład samego gruntu. Dzięki temu podczas pracy sprzętu budowlanego unikniemy niepożądanych niespodzianek związanych z występowaniem wody, żwiru, piasku lub glinianej struktury gleby.  Domy na gruntach spoistych, czyli na wspomnianej glinie lub ile, powinno się posadawiać poniżej głębokości przemarzania gruntu. Niebezpiecznym gruntem dla postawienia fundamentów są też takie podłoża jak torfy i namuły. Bardzo łatwo ulegają one odkształceniu pod wpływem obciążeń oraz grunty nasypowe utworzone przez człowieka bez odpowiedniego zagęszczenia. Grunty te pod wpływem naporu mogą się odkształcać i tym samym osłabiać fundamenty domu. Należy pamiętać, że prawidłowo wykonany fundament to kluczowy element całej budowy. Prawidłowe wykonanie wykopu pod fundament to duża odpowiedzialność. Zbyt płytki lub zbyt głęboki wykop może spowodować, nieprawidłowe osadzenie fundamentu, które może być niebezpieczne dla stabilności całego budynku i bezpieczeństwa jego mieszkańców.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz