Materiał Partnera

Metody zastosowania sprężonego powietrza

Metody zastosowania sprężonego powietrza

Sprężone powietrze to bezbarwny i bezwonny gaz, który w przeciwieństwie do normalnego powietrza utrzymywany jest pod pewnym ciśnieniem, na ogół wyższym niż ciśnienie atmosferyczne. Co ciekawe, to czwarte co do częstości użycia medium na całym świecie. Ustępuje jedynie prądowi, wodzie i gazowi ziemnemu – jednak jest jednocześnie najdroższe do uzyskania. Znajduje też bardzo szerokie zastosowanie.

W domu i w warsztacie

Sprężonego powietrza używa się w bardzo wielu gałęziach przemysłu. Na rynku funkcjonują też wyspecjalizowane firmy oferujące i serwisujące instalacje sprężonego powietrza, jak np. Unigoods ze Stargardu Szczecińskiego. Ma ono duży udział w prawidłowym zastosowaniu wielu maszyn czy uzyskiwaniu pożądanych efektów. Kompresory i podobne urządzenia wykorzystywane są w też w tak zwanym codziennym życiu. Dzięki nim można napompować opony samochodowe i nie tylko.

Kompresory tłokowe znajdują się obecnie na wyposażeniu każdego warsztatu samochodowego czy stacji diagnostycznej. Coraz więcej osób takie urządzenia posiada we własnych garażach. Pozwalają one bowiem na sprawne i szybkie wykonanie wielu zadań. Kompresory niekiedy wykorzystywane są do malowania ścian czy wykonywania prac budowlano-remontowych.

Medycyna

Sprężone powietrze wykorzystywane jest również w medycynie. To właśnie ono wykorzystywane jest w gabinetach stomatologicznych do oczyszczania i osuszania leczonego miejsca. Specjalistyczne stacje sprężonego powietrza są urządzeniami nowoczesnymi niezwykle poręcznymi. Czasami też ma miejsce bezpośredni kontakt pacjenta ze sprężonym powietrzem. To właśnie sprężarki dostarczają powietrze do respiratorów czy aparatów anestezjologicznych. Te najnowsze posiadają moduły sterujące, które w przypadku awarii wyłączają urządzenie. Zadaniem sprężarek w medycynie jest dostarczanie pacjentom świeżego i czystego powietrza.

Przemysł spożywczy

Sprężone powietrze ma też dużo zastosowań we współczesnym przemyśle spożywczym. Wykorzystywane jest m.in. do rozdrabniania, siekania, drylowania, pakowania, homogenizacji, odpowietrzania czy zagęszczania materiałów proszkowych. Siłowniki pneumatyczne wykorzystujące sprężone powietrze są używane najczęściej w maszynach służących do rozdrabniania czy wyciskania produktów. Poza tym sprężone powietrze powszechnie wykorzystywane jest przy pianowaniu i myciu wysokociśnieniowym. Jego zadaniem jest ułatwienie usuwania zanieczyszczeń. Warto jednak wiedzieć, że sprężone powietrze w przypadku zastosowania w przemyśle spożywczym musi być odpowiednio oczyszczane.

Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz