Artykuł sponsorowany

Wybór opon do maszyn rolniczych. Czym się kierować?

Wybór opon do maszyn rolniczych. Czym się kierować?

Maszyny rolnicze składają się z wielu istotnych elementów, a jednym z nich są opony, dzięki którym w ogóle się poruszają. Podczas ich doboru należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Bardzo ważne jest bowiem, aby służyły jak najdłuższy okres oraz minimalizowały zużycie paliwa. Wśród ogumienia do maszyn rolniczych możemy wyróżnić opony diagonalne i radialne. Czym się charakteryzują i które z nich są lepsze? Odpowiedź znajdziecie w artykule.

Wady i zalety opon diagonalnych

Opony diagonalne były w użyciu w maszynach rolniczych wcześniej niż opony radialne, co sprawia, że oprócz oczywistych zalet, posiadają również wady, które w nowszych modelach zostały wyeliminowane. Można im zarzucić to, że wyposażone w nie pojazdy spalają więcej paliwa, a ponadto obniża się w nich ciśnienie. Ma to na celu zwiększenie przyczepności do podłoża, ale niestety przyczynia się również do odkształcenia opon, a to z kolei prowadzi do zwiększenia poślizgu i zużycia ogumienia.

Opony rolnicze diagonalne charakteryzują się jednak dużą sztywnością boków. Jest to cecha wpływająca na komfortową pracę w trudnym, np. kamienistym, terenie albo w lesie. Sztywność zwiększa także odporność na uszkodzenia mechaniczne z boku opony. Jest to spowodowane specyficzną budową – osnowa opon diagonalnych składa się bowiem z kilku warstw, co zwiększa jej sztywność i sprawia, że jest trudniejsza do uszkodzenia. Warstwy osnowy ułożone są na przemian i każda z nich przebiega w przeciwnym kierunku, tworząc krzyżujący się wzór.   

Czym charakteryzują się opony radialne?

Jak już zostało wspomniane, opony radialne są elementem, który stosuje się od niedawna. Warstwy kordu są w nich ułożone pod kątem 90° do linii centralnej (w przypadku opon diagonalnych było to ok. 30-40°). Pod bieżnikiem znajdują się dodatkowe, które układają się skośnie względem siebie pod kątem 15-25°. Takie rozwiązanie sprawia, że czoło opony radialnej jest płaskie i pozwala na stosowanie mniejszego ciśnienia bez obaw o jakiekolwiek odkształcenia. Opony tego typu charakteryzują się również większą elastycznością, a ich konstrukcja zapewnia większą powierzchnię kontaktu z podłożem. Dzięki temu maszyny rolnicze zużywają mniej paliwa, zwiększa się komfort jazdy, a same opony zużywają się równomiernie. Warto dodać, że sprawdzają się one w środowisku polowym, ale również w transporcie.

Szeroki wybór opon rolniczych, ale i osobowych, ciężarowych, 4x4, dostawczych oraz przemysłowych można znaleźć na oponytomy.pl – stronie internetowej autoryzowanego dystrybutora na Europę ukraińskich opon Premiorri oraz Rosava.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz