Artykuł sponsorowany

Dlaczego należy wymieniać opony letnie na zimowe?

Dlaczego należy wymieniać opony letnie na zimowe?

Bezpieczeństwo na drodze nie zależy jedynie od umiejętności kierowcy – liczy się także sprawny pojazd. Dlatego sezonowa wymiana opon jest niezbędna. Zlekceważenie jej może doprowadzić do tego, że kierowca nie zdoła wyhamować wówczas, gdy będzie to konieczne. Aby mieć pewność, że opony zostały prawidłowo wymienione, najlepiej zadanie to powierzyć specjalistom, czyli osobom zatrudnionym w serwisach oponiarskich.

Wymiana opon – kiedy opony letnie, kiedy zimowe?

Właściciele pojazdów często zastanawiają się, kiedy powinna się odbyć wymiana opon. W tym przypadku nie warto kierować się umownymi terminami – najważniejsze są czynniki atmosferyczne i warunki na drodze. Opony letnie idealnie sprawdzają się wówczas, gdy jest ciepło – rekomenduje się korzystanie z nich, gdy temperatura przekracza 7 st. C. Gdy spada ona poniżej 7 st. C, czas na zmianę ogumienia. Przy ujemnych temperaturach zdecydowanie lepiej sprawdzają się zimowe opony, a to z uwagi na skład materiału użytego do ich produkcji.

Wymiana opon powinna odbyć się jedynie w dobrym serwisie oponiarskim. Takim jest Serwis Opon – Rynkiewicz, który przygotował kompleksową ofertę, gdy mowa o wulkanizacji.

Czym różnią się opony letnie od zimowych?

Kwestia wymiany opon pociąga za sobą pytanie o właściwości opon letnich i zimowych. Czy opona letnia jest zupełnie inna niż zimowa? Owszem. Opony te różnią się składem mieszanki i wyglądem bieżnika, a w efekcie również właściwościami. Właśnie dlatego rekomenduje się zmianę opon letnich na zimowe, gdy na dworze robi się coraz zimniej.

Bieżnik opony letniej ma niewiele nacięć i lamelek. Latem na drodze jest sucho, a opona musi poradzić sobie jedynie z deszczem. To jednak nie jedyna różnica w porównaniu z oponą zimową – nie można zapomnieć o jej składzie. Materiał, który jest przeznaczony do opon letnich, ma sporą zawartość krzemionki. To gwarantuje, że opony nawet w bardzo słoneczne dni będą dobrze przylegały do nawierzchni.

Opony zimowe zawierają w składzie więcej gumy. W efekcie, gdy temperatura spada poniżej 0, opona nie twardnieje. To, w połączeniu z większą liczbą nacięć i lamelek, gwarantuje dobrą przyczepność do podłoża. Jednocześnie taka konstrukcja opony zwiększa opór, a to wpływa na pobór paliwa – opona jest mniej energooszczędna. Decyzja o tym, czy wymiana opon jest konieczna, jest podyktowana praktycznością, a dokładniej różnicami występującymi między oponami letnimi a zimowymi.

Różnice między oponami letnimi a zimowymi dotyczą:

  • wyglądu bieżnika,
  • składu mieszanki, z których je się produkuje,
  • zużycia paliwa.

Nie tylko wymiana opon

Wielu kierowców na wymianę opon przyjeżdża do serwisu oponiarskiego z własnymi oponami. W takiej sytuacji pracownicy dokonują nie tylko wymiany, lecz także sprawdzają, czy opony, które mają zostać założone, są w dobrym stanie. Istotne są: zużycie bieżnika, ewentualne uszkodzenia mechaniczne i wiek. Konieczne jest też sprawdzenie ciśnienia w  oponach.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz