Artykuł sponsorowany

Wybór kotła gazowego do instalacji centralnego ogrzewania

Wybór kotła gazowego do instalacji centralnego ogrzewania

Instalację centralnego ogrzewania można zasilać na kilka sposobów. Popularnym rozwiązaniem jest podłączenie do sieci ciepłowniczej, jednak na wielu posesjach jest to niemożliwe. Konieczne jest zatem przygotowanie własnej kotłowni. Znajdujący się w niej piec może być zasilany przez paliwa stałe lub gaz. W przypadku wyboru drugiej z opcji, czym powinniśmy jako inwestor kierować się przy kupnie kotła?

Kocioł gazowy jedno- czy dwufunkcyjny?

W domowej kotłowni, która obsługiwać będzie instalację centralnego ogrzewania w budynku, powinien znaleźć się wydajny piec. Jeśli będzie on zasilany gazem, to inwestor może wybrać pomiędzy modelami jedno- i dwufunkcyjnymi. W przypadku pierwszej grupy kotłów gazowych woda podgrzewana będzie jedynie w rurach obiegu odpowiedzialnego za zwiększanie temperatury w pomieszczeniach. Dwufunkcyjny piec może natomiast dodatkowo podgrzać wodę użytkową płynącą z kranów w kuchni czy łazience.

Rozwiązanie to jest wygodne, ale sprawdza się lepiej w mniejszych domach. W większych, eksploatowanych przez większą liczbę użytkowników, gazowy kocioł dwufunkcyjny nie zapewni odpowiedniej wydajności. Ciepła woda odkręcona w więcej niż jednym punkcie odbiorczym będzie płynąć z niewielkim ciśnieniem, a dodatkowym problemem może być temperatura niższa od oczekiwanej przez użytkownika. Rozwiązaniem jest kocioł dwufunkcyjny z opcją przechowywania ciepłej wody w specjalnym zasobniku. Może być on także dodatkowym wyposażeniem pieca jednofunkcyjnego.

Na jakie parametry kotła gazowego zwrócić uwagę?

Dopasowując najważniejsze urządzenie w kotłowni do naszych potrzeb, pamiętajmy o jego parametrach technicznych podanych przez producenta. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na moc pieca. Co ciekawe, nie powinna być ona nie tylko zbyt niska, ale również zbyt wysoka. W takiej sytuacji dochodzi do tzw. przewymiarowania kotła gazowego i obniżenia jego wydajności wskutek pracy urządzenia ze zbyt niską mocą. W doborze właściwego pieca do instalacji c.o. w domu pomoże firma, którą prowadzi Michał Kopka.

Specjalista zapewni też inwestorowi wsparcie w zakresie dopasowania kotła gazowego pod kątem jego budowy. Piece do instalacji centralnego ogrzewania zasilanego gazem są bowiem oferowane w wariancie stojącym i wiszącym. W tym wypadku wybór uzależniony jest najczęściej od charakterystyki pomieszczenia przeznaczonego na kotłownię. Kotły gazowe różnią się od siebie także pod względem sposobu ich funkcjonowania. Oprócz rozwiązania tradycyjnego dostępne są np. modele kondensacyjne. To droższy typ kotła gazowego, jednak zapewniający niższa zużycie paliwa i tym samym oszczędności w eksploatacji.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz